Schytal ránu pěstí. Když upadl, ještě mu ubalili facku. Chtěli peníze. Vyhrožovali. Nakonec dostali dva mobily a pár korun.

Řeč je o dvou Slovácích, kteří přepadli v Chomutově 28letého mladíka.

Soud oba lupiče teď za jejich čin „odměnil“ tříletou podmínkou. Nešli natvrdo sedět jen díky tomu, že v Čechách nikdy předtím nebyli trestaní a ke spáchání zločinu se přiznali.

Co se vlastně stalo? Dvěma Slovákům - 27letému Petrovi K. a 24letému Ladislavovi S. - se před třemi lety zachtělo přijít bez práce k penězům.

Na parkovišti před bývalým obchodním domem Prior v Chomutově si jedné dubnové noci vyhlédli 28letého muže, který se zrovna vracel z restaurace a čekal, až mu přijede taxík. Mladí lupiči nejprve předstírali, že chtějí po muži jen vědět, kolik je hodin. Když jim odpověděl, odešli. Během chvilky se ale vrátili a tentokrát si už nepočínali „v rukavičkách“. Svoji oběť popadli za ramena a odtáhli do přilehlé uličky, kde bylo z obou stran křoví.

„Tady mi dali pěstí do tváře. Spadl jsem a dostal jsem ještě facku. Jeden z nich mě pak držel rukou na hrudi přitlačeného k zemi. Následně mi řekli, ať vyndám vše, co mám. Já jsem jim dal dva mobily a ještě peněženku, kde byla stokoruna. Pak mně hrozili, že jestli půjdu na policii, tak si mě najdou,“ popsal přepadení v soudní síni poškozený.

Oba obžalovaní se ke spáchání loupeže přiznali a vylíčili, co se podle nich na parkovišti u Prioru dělo.

Obviněný Ladislav S. nicméně odmítal, že by na mladého muže fyzicky útočil. Prý ho jen vyzýval, aby byl ticho a držel ho na zemi.

Státní zástupce i advokáti obžalovaných v závěrečné řeči navrhovali pro obviněné ještě výchovné tresty. Soudce jim nakonec vyhověl a odsoudil oba muže k odnětí svobody na 2 roky s podmínečným odkladem trestu na tři léta.

„Obžalovaní nebyli v České republice v minulosti nikdy odsouzeni. Útok nebyl brutální, poškozený při něm nebyl zraněn. Oba muži se k činu doznali. Soud z těchto důvodů proto shledal, že na ně není ještě nutno působit represivně,“ odůvodnil verdikt soudce.

Zda obžalovaní byli s tříletou podmínkou spokojeni, se soudce po vynesení rozsudku nedozvěděl.

Ani jeden z nich totiž nebyl v soudní síni přítomen. Poslali za sebe jen své advokáty. Ti teď musí verdikt svým klientům přetlumočit. Rozsudek tak zatím není pravomocný.