Krištof se včera při rozsudku vzdal na místě odvolání.

Soud za podvody dal muži podmínku, protože přihlédl k tomu, že muž se plně doznal.

Jako živnostník využil Krištof živnostenského oprávnění v oboru pokrývačství – tesařství k neoprávněnému nadměrnému odpočtu daně z přidané hodnoty.

V období od října 1998 do září 2008 záměrně zkresloval údaje o podnikatelské činnosti, ke zpracování daňových přiznání, případně v rámci kontrol finančního úřadu předkládal vedle skutečných faktur z větší části fiktivní přijaté faktury dvou společností a fiktivní vydané faktury na jména smyšlených zákazníků.

Tím ke škodě České republiky, zastoupené Finančním úřadem v Podbořanech, vylákal nadměrný odpočet DPH v celkové výši 17 212 245 Kč, nesplnil vlastní daňovou povinnost k DPH v celkové výši 498 387 Kč a pokusil se vylákat nadměrný odpočet DPH za 516 886 Kč.

Krištof se přiznal. „Je to skutečně pravda, doznal jsem se k tomu v plném dosahu. Pokusil bych se škodu splácet, ačkoliv je značně vysoká, nevím, co bych dodal,“ uvedl smutně na začátku jednání.

K motivu podvodu řekl, že přišel k velké zakázce, kterou mu ale investor nezaplatil. „Potřeboval jsem zaplatit lidi, ale neměl jsem peníze, musel jsem rychle zastavil dům lichvářům, úroky se stupňovaly takovým způsobem, že jsem nakonec zkusil podvody, abych barák uhájil a abych se nedostal do fyzických potíží,“ uvedl Krištof.

Fyzickými potížemi mínil strach z násilní ze strany lichvářů. Na otázku, kde skončilo 17 milionů, Krištof pokrčil rameny.

„Nedokáži na to odpovědět,“ uvedl obžalovaný. Peníze se rozkutálely, potom při jedné kontrole na podvody přišel finanční úřad.

Nepomohlo ani fingované vykradení auta, ze kterého měly údajně zmizet podklady pro finanční kontrolu. Obžalovaný muž se přiznal, že doklady zlikvidoval. To mu nepomohlo. Nakonec stejně skončil před soudem.