Když vnikli dovnitř snažili se ukrást co se dalo, odřízli trafo od zbytku zařízení a chtěli kořist „zpracovat“. Jenže místo toho utekli. Zanechali za sebou škodu v řádu mnoha desítek tisíc korun. K zlodějskému útoku došlo v pátek nad ránem v železniční stanici Dolní Rybník.

Výsledkem bylo ochromení zabezpečovacích zařízení, došlo ke ztrátě dohledu na výhybkách. První a druhá kolej zůstala v provozu, ale s omezením, oprava zařízení znamená velké náklady a komplikace.

„Zloději neměli čas trafo rozebrat, protože jakmile vyřadili zařízení z provozu, ihned signalizovalo poruchu. Bylo logické, že někdo přijde zkontrolovat co se stalo. Proto museli utéci,“ uvedl Miroslav Mareš, vrchní inspektor regionálního inspektorátu bezpečnosti železniční dopravy ČD v Ústí nad Labem.

Na trati Chlumčany u Loun – Vrbno nad Lesy o den dříve 5. května signalizace varovala, že došlo k otevření dveří také u reléového domku zabezpečovacího zařízení. Na místo přijela policie, ale žádného pachatele na místě nenašla.

K zlodějskému útoku na železnici dochází téměř každý den. Například v první květnový den zloději v Bohušovicích nad Ohří o půl páté ráno ukradli propojky v kolejišti a došlo k poruše na výhybce a bezpečnostní signalizaci. Policie 30. dubna vyšetřovala podezření z vloupání do budovy Českých drah v Dolním Rybníku.

Předtím 29. dubna v Dubí zloději vyřádili z funkce kolej č. 1a. Železničáři zjistili v osm hodin večer, že došlo ke krádeži podkladnic a dalších součástí kolejového svršku.

Železničáři si stěžují, že nebýt benevolentního přístupu výkupem sběru, neměli by zloději kovů v podstatě šanci prodat kradený materiál.