V dopoledních hodinách, kdy autohlídka městské policie projížděla spodní části obvodu Střekov a v Brné, hlídka při průjezdu ulicí Děčínská zahlédla neznámého muže pohybujícího se po střeše na komplexu garáží. Hlídka nelenila a zajela do garážového dvora.


Tušení bylo správné. Hlídka strážníků spatřila neznámého muže při tradiční disciplíně: Pokoušel se odcizit okapy a oplechování na jedné z garáží. Jakmile neznámý muž zavětřil přítomnost strážníků, seskočil z garáže a dal se na útěk směrem do zpustlé zahrady v Děčínské ulici. Hlídka muže pronásledovala a přistihla jej schovaného v zahradním domku, do kterého vlezl rozbitým oknem. „Muž byl hlídkou vyzván jménem zákona, aby opustil úkryt a vydal se s hlídkou ke služebnímu vozidlu. Po chvilce váhání tak učinil.

Strážníci provedli u zadrženého muže bezpečnostní prohlídku, zda nemá u sebe zbraň, což se nepotvrdilo. Vzhledem k důvodnému podezření ze spáchání trestného činu pokusu krádeže cizí věci, strážníci přes operační středisko přivolali na určené místo hlídku Policie ČR, která si celou záležitost převzala,“ uvedla k případu Martina Sochorová z ústecké městské policie.

Podobný zajímavý případ řešili v těchto dnech také městští strážníci v Mostu.V objektu bývalých kasáren si procházející muž všiml zloděje, který demontoval plechovou střechu. Proto ihned přivolal strážníky městské policie. Strážníci pětatřicetiletého kovožrouta zadrželi. Zloděj se ale nakonec vyhnul předáni Policii ČR. Jelikož majitel stavby nechtěl událost oznámit policii, asi se nechtěl zdržovat papírováním, které s tím je spojené, strážníci zadrženému muži udělili alespoň blokovou pokutu tisíc korun.


Mostecký případ dokládá, jak je složité vůbec evidovat nájezdy zlodějů kovů. Přestože zloději při krádeži kovů poškozují přitom zařízení v majetku občanů, organizací i státu, část z nich se v policejní statistické trestné činnosti neobjevuje. Pokud je škoda menší než 5000 korun, objeví se zlodějina jenom ve statistice majetkových přestupků. Někdy majitel drobnou krádež neohlásí, pokud nepotřebuje potvrzení pro pojišťovnu.