Jak jsme již informovali, zloději v pátek nad ránem přišli v Dolním Rybníku k releové skříni, což je vlastně malý domeček obsahující elektrická zařízení s transformátorem. Ve zdi udělali zloději díru metr vysokou a přes půl metru širokou. Když vnikli dovnitř, odřízli trafo od zbytku zařízení a chtěli kořist rozkrást. Jenže signalizace je prozradila a utekli, protože k releové skříni spěchali železničáři.

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava, který kdysi na dráze pracoval na údržbě elektrozabezpečovacích zařízení, přirovnal útok zlodějů k sabotáži. Výhybky musely být obsluhovány nouzově, byly zpožděny vlaky. Nouzový stav trval v pátek od šesti hodin ráno do jedenácti hodin.

Doubrava zdůraznil: „Vlaky musely v úseku, kde došlo k útoku zlodějů, jezdit rychlostí zhruba 30 až 40 kilometrů v hodině, tedy sotva poloviční rychlostí, než mohly normálně jezdit. Takové útoky zbrzďují pravidelnost a plynulost dopravy. Doplácí na to cestující, protože kvůli zlodějskému útoku a problémům, které tím způsobí, vlaky mají zpoždění, některé přípoje na sebe nenavazují.

Mluvit o krádežích jako o sabotážích je sice značně nadnesené, ale problémy v železniční dopravě, které způsobují zloději na trati, jsou srovnatelné se sabotážemi, ke kterým docházelo na železnici za války. Dochází přitom k obecnému ohrožení. Nikdo sice nevyhodí kolej do povětří, ale drobné útoky zlodějů připomínají drobné sabotáže, kterými čeští železničáři za války zpožďovali nacistické transporty.“

Další podpis zlodějů na železnici vyšetřovala policie v sobotu. V oblasti nádraží Ústí – západ v kolejišti ve směru od Chabařovic došlo v sobotu večer k pokusu o krádež kabelů.

Naštěstí policie část zlodějských útoků vyšetří. Například na Ústecku policejní komisař sdělil obvinění třiatřicetiletému muži z trestného činu krádeže a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Obviněný muž v různých kolejových obvodech odřezával kabely a kolejové propojky. Tímto způsobem způsobil zloděj Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) škodu kolem 70 tisíc korun a hrozí mu trest odnětí svobody až do výše 6 let. Za obdobné zlodějiny byl minulosti již odsouzen.