VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvolání státního zástupce je projevem profesionality

Ústí nad Labem – Náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová svým prohlášením reaguje na dnešní článek z titulní strany o petici proti rozsudku vrchního soudu ve věci mučeného Patrika. Uvádí:

19.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Filip Vlček

Spáchal mladistvý pachatel trestný čin vraždy, když byl přítomen tomu, jak jeho bratr usmrtil 84letou ženu? Ano či ne? Rozhodoval Vrchní soud v Praze v nedávné době. Rozhodl že ne!

Spáchal mladistvý pachatel v Krupce na Teplicku pokus trestného činu vraždy, když měl fyzicky surově napadnout 12letého chlapce Patrika? Ano či ne? Rozhodoval následně Vrchní soud v Praze, rozhodl že ne!

V obou případech podávala obžalobu stejná státní zástupkyně ani v jednom případě pro trestný čin vraždy. V obou případech rozhodla stejná soudkyně o vraždě. V obou případech si státní zástupkyně podala ve prospěch obviněných odvolání a tvrdila, že byl porušen zákon a obvinění poškozeni. V obou případech jí bylo Vrchním soudem v Praze vyhověno.

V obou případech byly napadeny oběti, které jsou z důvodu svého věku zvlášť ohroženy. Co způsobilo, že se ve svém konci příběhy rozešly? Zatímco o prvním média neinformovala, druhý se stal předmětem vášní, nenávistných projevů a kritiky justice. Oba příběhy se lišily pouze v jedné, nyní se však zdá pro část společnosti, podstatné skutečnosti. V prvním příběhu byl obviněný bílý chlapec v druhém róm. Státní zástupkyně obstála, v obou případech bez ohledu na příslušnost pachatele, veřejné mínění a sdělovací prostředky postupovala stejným způsobem.

Aplikace trestního práva a s ním spojené hledání spravedlnosti je složitý a pro laickou veřejnost často nepochopitelný proces, o němž lze obecně diskutovat a úkolem médií je o něm informovat. Vždy by však mělo platit, že stání zástupce je povinen při výkonu své profese dbát, aby každý jeho postup byl v souladu se zákonem, svoji působnost vykonával nestranně, respektoval a chránil lidskou důstojnost, rovnost všech před zákonem a dbal na ochranu základních lidských práv a svobod.

Posláním státního zástupce jistě není, aby se za cenu porušení zákona snažil o co nejpřísnější potrestání pachatele a přihlížel potrestání nespravedlivému, které je v rozporu se zákonem. Takového státního zástupce si jistě nikdo nepřeje.
Přečetla jsem si v uplynulých týdnech o kauze poškozeného Patrika mnoho. Mnoho názorů laiků, novinářů ale i kolegů právníků a mnoho podstatného chybělo.
Například to, že státní zástupkyně požadovala v zákonem dovolené výši trest maximální a následné uložení velmi přísného ochranného opatření v podobě zabezpečovací detence, tak aby byla společnost dostatečně od pachatele ochráněna po jeho propuštění z výkonu trestu.
Ne vždy naše rozhodnutí musí korespondovat s náladou veřejnosti ale jak my státní zástupci tak soudci musíme být profesionály, kteří aplikují právo v zájmu zachování principů a to i přesto, že můžeme někdy čelit důrazným nesouhlasným názorům.

Autor: František Roček

19.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Národní potravinová sbírka
11

Řetězec Globus dostal pokutu 183 milionů korun. Za nekalé praktiky k dodavatelům

Yvetta Blanarovičová na koncertech i v muzikálech zažila spoustu radosti.
18

Yvetta Blanarovičová: Postižení je krutá rána osudu, u dětí o to smutnější

FOTO: Peklo přijelo do Duchcova. Krampusák dostal pusu od malé hočičky

Duchcov - Ve znamení šestnáctek byla sobota 16. prosince v Duchcově. Přesně v 16 hodin a 16 minut totiž do ulic vlétla šestnáctka děsivých Krampus čertů.

Českým pivovarům chybí sládci, noví se učí ve škole v Žatci

Ústecký kraj – Sřední škola zareagovala na nedostatek pivovarníků. Nový učební obor navštěvuje devět studentů.

Lékaři nechtějí sloužit pohotovost. Přijdou o smlouvu, plánuje ministr

Severní Čechy - Záchranky si stěžují, že musejí mnohdy jezdit i k banalitám. Důvod? Nedostává se doktorů, kteří jsou ochotni pracovat na pohotovosti.

Nedal přednost strážníkům. Teď má co vysvětlovat, byl totiž opilý

Ústí nad Labem - Při vyjíždění z vedlejší ulice nedal automobil přednost v jízdě autohlídce městské policie. Ta jela večer služebním automobilem z Mezní do Ladovy ulice na Severní Terase. Strážníci za ním ihned vyrazili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT