Vydělal 1,5 milionu, okradl dosud 160 zájemců z řad fyzických osob i firem. Za tento velký výkon mu byl nabídnut odpočinek ve vazbě. Za rozsáhlý podvod mu hrozí až 8 let za mřížemi.

Sedmatřicetiletý muž z Mělnicka byl natolik mazaný, že se vydávat za zástupce skutečně existujících firem, aby bylo podezření co nejmenší. Prodával palivové dřevo, ale i v menším množství měl zákazníky na dodávky stavebního dřeva či palubek.

„Od října 2010 do dubna letošního roku nabízel na internetu prostřednictvím dvou inzertních portálů, kde se neoprávněně registroval jako dodavatel společnosti Jelko nebo společnosti Guteon Group. Nabízel prodej a dovoz palivového dřeva, palet, palubek a stavebního dřeva,“ uvedl k případu vrchní komisař krajské hospodářské kriminálky Petr Kubišta.

Podle Kubišty je případ specifický velkým počtem poškozených. Přitom některé oběti ještě nemusely podvod nahlásit. Proto konečný účet pro podvodníka ještě není policií uzavřen.

Podvodník vystupoval jako zástupce skutečných firem. Na základě elektronické nabídky zákazníkům zasílal faktury a lákal zájem na úhradu celé kupní ceny nebo zálohy. Zákazníci si ověřovali pravost nabídky, ale měli smůlu. Muž předtím pracoval v tomto oboru, takže věděl vše, na co se ho zákazníci ptali. To mohl znát jenom člověk pracující v oboru prodeje dřeva.

Podvodník se zákazníky udržoval kontakt, dokud nepřišla platba. Potom zmizel v oceánu mlčení. Přitom si podvodník připadal nezranitelným.
V internetovém světě se pohyboval pomocí internetových adres, které byly anonymní z hlediska vystopování autora emailové korespondence. Podobně anonymní byla jeho telefonická komunikace.

Podvodník si našel několik pomocníků, kterým vyprávěl legendy o tom, že po něm jdou exekutoři, proto musí s penězi nakládat tak, aby na to nepřišli, potřebuje proto zřídit konta a vybírat z nich pomocí platebních karet a z poboček bank přímo z kont. Měl tedy důvěřivé bílé koně.

Věřil, že se mu tím podaří plně skrýt identitu. Měl k tomu důvod. Byl již vyšetřován policií v Opavě pro podobnou trestnou činnost. Tentokrát doufal, že je šikovnější. Kriminalisté přesto jeho identitu zjistili.

Ačkoliv podváděl zákazníky po celé republice, případ vyšetřovala litoměřická kriminálka, kde přijali první trestní oznámení na tehdy neznámého pachatele. Potom převzala případ krajská hospodářská kriminálka.

Neboť případ byl natolik rozsáhlý a složitý, že bylo potřeba do kauzy zapojit větší tým. Vrchní komisař Kubišta vyzývá čtenáře, pokud se stali obětí podvodníků při nákupu dřeva, ať se spojí s kriminalisty na ústeckém telefonním čísle 974 422 465 nebo na litoměřickém 974 436 480.

Jména firem zneužitá podvodníkem
Kolet, Fin–Invest Plus, Ana Pharm, DG Invest Group, Lillien CZ, My Web, Milia, ZH Profit