Švec odmítl ve čtvrtek u soudu vypovídat, byla čtena jeho dřívější výpověď na policii. Tehdy uvedl, že s Poláčkem a Hlebem podnikali v pohostinství.

Seznámil se s Mikešem, který chtěl radu ohledně svého projektu hotelu. Proto šli ke Kušnierzovi, tehdejšímu náměstkovi ministra zemědělství. Potom se v nějaké restauraci dohodli na odměně celkem 250 tisíc korun.

Potom prý podnikateli půjčili 350 tisíc korun, ten jim ale nic nevrátil. „Potom bychom se spokojili alespoň se 100 tisíci korunami, protože 250 tisíc nám dal již předtím. Nic bychom nevydělali, ale ani neztratili,” dodal ve čtvrtek u soudu.

Seznámili se i s podnikatelkou z Chomutova, dnes jejich spoluobviněnou Pucholtovou, se kterou chtěli provozovat penzion.

Založili prý společnou „kasu“ a vložili do ní asi 600 tisíc korun. Chtěli jí je prý vrátit, protože projekt nevyšel, ale Kušnierzovi nic prý nedávali.

Prý už to, že projekt nevyšel, dotace nebyly, svědčí v jejich prospěch - nic neovlivnili.

Obviněný Vladyslav Ivanovyč Hleba řekl, že skutečnost je jiná, než jak tvrdí obžaloba.

Podobně jako Kušnierz i on ve výpovědi poukazoval na řadu údajných nesrovnalostí ve výpovědi obžalovaného podnikatele Mikeše. Dušoval se, že by schůzku s náměstkem ministra Kušnierzem nesjednal, kdyby věděl, že jde o něco nezákonného. Už proto, že je Ukrajinec a ví, že jsou vůči nim Češi podezřívaví.

Hleba vlastní restauraci v Mostě, několik dalších provozuje spolu se Švecem a Poláčkem. Ze sjednané odměny za rady od Kušnierze z 250 tisíc prý obdržel 80 tisíc korun. Na půjčku Mikešovi se skládali, on poskytl asi 200 tisíc korun. S dalšími obžalovanými podnikateli Pucholtovou a Šístkem se nebavil, prý je jen viděl. Nikomu nikdy nevyhrožoval.

Zdůraznil, že když se první den rozhodovalo o vazbě, řekl jsem, že to může být politická hra vůči Kušnierzovi a to si myslím i dnes,” dodal.(ro)