Jak uvedla kriminalistka Helena Pšeničková, v průběhu uplynulého týdne probíhala na území tří krajů rozsáhlá policejní operace na zadržení pachatelů, kteří násilně vnikali do galerií, muzeí a dalších kulturních objektů, z nichž odcizovali historické předměty a následně je prodávali.

„Začátkem vyšetřování vloupání do zámku v Peruci jsme si vytipovali osoby, které se obdobnou trestnou činností v minulosti zabývali. V pátek 16. prosince kriminalisté zadrželi osm osob (sedm mužů a jednu ženu) a provedli několik domovních prohlídek. Dva podezřelí jsou obviněni z trestného činu krádeže, čtyři z trestného činu spolupachatelství. Všichni jsou v současné době umístěni ve vazebních věznicích po celé České republice. Zbylé dvě osoby, které policisté zadrželi při akci, byly propuštěny na svobodu a jsou v postavení svědků," řekla Pšeničková.

"Chtěla bych poděkovat kolegům z Královéhradeckého a Libereckého kraje, bez jejich pomoci bychom se neobešli. Celkem se na policejní akci a vyšetřování podílelo zhruba 130 policistů,“ dodala.

Více se dočtete v zítřejším vydání Deníku!