A oba jsou nenapravitelní. „Dneska seženeme prachy za každou cenu!“dal se slyšet Martin. „Máš nějaký tip?“ zeptal se Milan. „Mám tutovku,“odpověděl a vytáhl kuchyňský nůž. „Ten budeme potřebovat,“ poškleboval se. Bylo pět hodin ráno, když vstoupili do herny. „Vzduch je čistý,“ohodnotil situaci Martin. Milan si zatím sedl na stoličku. „Naval všechny prachy!“ sykl Martin na barmana. Ten však vrtěl hlavou: „Nic vám nedám!“ „Poslouchej, nebo tě zabijeme!“ připojil se Milan s výhrůžkou. Barman znovu odmítl. Martin zašel za barový pult a se zlověstným výrazem ve tváři přiložil k barmanově břichu nůž. „A teď uhni!“ poručil mu. Z malého trezoru ukořistil peněženku s tržbou ve výši 12 000 Kč. „Padáme!“ sykl.

Znovu na lov

Za týden se vypravil Martin na sólo akci. Tentokrát si vybral restauraci. „Chci koupit mobil, mám jen pětitisícovku,“ oslovil číšníka. „Rozměň mi ji!“ Číšník odmítl: „Nemám tolik peněz.“ Martin šel k WC a po chvíli se vracel. Jeho obličej nevěstil nic dobrého. Na ruce měl natažený kovový boxer, šel drze za barový pult a zotvíral všechny zásuvky. Nic nenašel a začal rukou s boxerem mávat před číšníkovým vyděšeným obličejem: „Jestli nic nedáš, zabiju tě!“ Číšník se uchýlil k úhybnému manévru. Vytáhl peněženku a chtěl ji uschovat v zásuvce, Martin to postřehl a číšníka prudce odstrčil: „Ta šrajtofle je moje!“ S peněženkou, kde bylo 10 000 Kč, pak zmizel.

Tvrdý účet

U soudu se ukázalo, že Martina sedm měsíců před první loupeží propustili z výkonu trestu devíti let a před nástupem devítiletého vězení byl podmíněně propuštěn z trestu čtyř let. A také, že všechny tyto dlouhodobé tresty mu byly uloženy za loupeže.

Martin, kterého přivedli z vazby, slyší, že tentokrát si odpyká za loupeže už jedenáct let. A Milana odvádějí s trestem na osm let. U obou ve věznici se zvýšenou ostrahou. „S trestem nesouhlasím,“ napsal do odvolání ke krajskému soudu Martin. Krajský soud ho však nevyslyšel.

Martinův obhájce výrok krajského soudu napadl a podal dovolání k Nejvyššímu soudu: „ Obžalovaný se nedopustil loupeže, ale nejvýše krádeže, nikomu nevyhrožoval, ani nepoužil násilí.“ Nejvyšší soud však dovolání bryskně odmítl. Trest jedenácti let tedy platí. A navíc k jedenácti letům si bude muset odpykat zbývající dva roky z předchozího podmíněného propuštění. Čeká ho tedy zaslouženě třináct let ve věznici.

Zpracoval Arnošt Herman