Ústecký krajský soud projednává v dalším jednání trestní věc, ve které Petr Kušnierz, Václav Poláček, Roman Švec a Vladyslav Ivanovyč Hleba, Martin Mikeš, Milena Pucholtová, Lukáš Šístek, jsou aktéry kauzy s údajným korupčním jednáním při udělování evropský dotací na Úřadu regionální rady Severozápad.

Předsedkyně senátu Kamila Elsnicová na základě žádosti obžalovaných vydala usnesení, že dalšího jednání se nebude zúčastňovat osobně Poláček, Mikeš a Šístek.

Před soudem vypovídali dva policejní komisaři útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Detailněji se vyjadřovali k některým úkonům spojeným s vyšetřováním a seznámení obviněných se spisem. Například první policista odpovídal na otázku, zda bylo něco na zabaveném nahrávacím zařízení obviněného Mikeše. Ten si totiž chtěl komunikaci nahrát pomocí magnetofonu a tužky se skrytým nahráváním. Nebylo zachyceno nic, což Mikeš vysvětlil tím, že se učil teprve s touto technikou dělat, nemuselo se mu proto nahrávání podařit.

I když byli obžalovaní ve vazbě najednou v teplické věznici, neznamená to, že se mohli mezi sebou přitom domlouvat, uvedl policista. Obviněný Hleba naopak říkal, že mohli spolu vazebně stíhaní muži mluvit. Policista dodal, že se jednalo jenom o zdvořilostní konverzaci, prostě se pozdravili a řekli si pár vět o tom kde jsou ve vazbě apod.

Na otázku předsedkyně senátu Elsnicové: „Myslíte si, že by na lavici obžalovaných měl být poslanec Šulc?“, policejní komisař uvedl, že „poznatky proti inženýru Šulcovi ve spisu nebyly, ačkoliv v životopisu Kušnierze se Šulc objevuje.“

Loni v březnu policisté při razii ÚOOZ v ústeckém Úřadu regionální rady Severozápad.

Zapečetili kancelář ředitele úřadu Petra Kušnierze, předsedy regionální rady a poslance Jiřího Šulce (ODS). Hovořilo se o tom, že vyšetřování se dotkne politiků nejsilnějších stran v regionu, ODS a ČSSD. Nakonec „největší rybou“ před soudem je Kušnierz.

Na otázku, zda mohl Kušnierz ovlivnit dotační programy, policista uvedl, že mohl, protože ještě měsíc a půl předtím před tím, než došlo k výběrovému řízení, již Kušierz v elektronické komunikaci věděl, že bude ředitelem úřadu. Mohl ovlivnit dotační jednání, svědčí podle něho o tom obsahy mailů i založení jednoho antidatovaného dokumentu do spisu o jedné dotaci.

Veškerá dokumentace a elektronická pošta byla zálohována vyšetřovateli a analyzována. Podle policisty do začátku procesu byly zpracovány klíčové řetězce na jména Poláček, Kušnierz a další jména. Tato zjištění byla ve vyšetřovacím spisu. Dodal, že policie pokračovala v analýze dat i po podání obžaloby a zjistila další poznatky, které byly dodány do spisu ještě před začátkem soudu.