Eskorta přivedla k ústeckému krajskému soudu pašeráka cigaret Slawomira Kowalewského (1970), občana Polské republiky. K soudu dnes (26.1.2012) přijel z litoměřické vazební věznice. Je obžalován, že v roce 2011 vezl v autě velké množství pašovaných cigaret. Tím ve značném rozsahu zkrátil daň a clo. O peníze z daní by přišla státní pokladna v České republice, ale také EU.

Pokud bude uznán vinným v plném rozsahu, obžalovanému hrozí až osm let vězení. Předseda senátu Ivan Elischer další jednání včera odročil.

Příběh o pašování cigaret pro soud začal při kontrole celníků 13. června 2011 v Lovosicích na parkovišti před čerpací stanicí OMV na dálnici D8 ve směru na Lovosice. Celníci při prohlídce auta Audi Quatro A8 2,5 TDI, nalezli tabákový poklad cigarety bez dokladů z Ruska, tedy z území mimo Evropských společenství.

Po zadržení, když se jednalo, zda půjde do vazby, uvedl, že cigarety vezl z Polska do Německa proto, že je v nouzi. „Mám manželku se 3 dětmi, mám přítelkyni se 3 dětmi, musím platit výživné,“ uvedl tehdy na obhajobu.

Protiútok

Trestní senát hned na začátku procesu zjistil, že státní zástupce udělal všechno špatně, protože paragrafy trestního zákoníku v obžalobě „nesedí“ na to, co ve skutečnosti udělal. Také je špatně vypočítané kolik cla, daní a různých poplatků mělo českému státu a EU uniknout.

Také co řekl při vyšetřování případu před podáním obžaloby prostě neplatí. Tehdy nemluvil pravdu. Nechtěl potopit svého kamaráda.

Není prý pravda, že vezl cigarety z Polska do Německa, protože si potřeboval vydělat. U soudu ale hned na začátku uvedl, že částí cigaret chtěl zaplatit v Německu za čerstvě zakoupený vůz Audi.

O několik minut později tvrdil, že si přivezl Audi z Německa, sjednal si schůzku s Vietnamci z Mělníka, nechal tam Audi stát, aby Vietnamci cigarety do auta naložili, a jel asi na dva týdny s doklady od nového Audi domů, přihlásit vůz do Polska. Když ho zaregistroval na družku Magdalenu, vrátil se do Mělníka.

„Auto jsem napsal na družku, protože kdybych byl zadržen s autem, a bylo moje, bylo by mi zabaveno v Polsku v rámci exekučního řízení,“ uvedl polský pašerák.

Vězeňská charita

Proč jel do Mělníku? „Pouze jsem pomáhal kamarádovi, neměl žádné kontakty… měl přání, abych mu takový kontakt na území České republiky sjednal, protože na vašem území nebyl odsouzen. Přenechal jsem mu kontakt na Vietnamce, protože nemohu jezdit do České republiky. Proto jsem mu jednorázově pomohl, a jel s ním do Čech,“ uvedl Kowalewski.

S kamarádem se seznámil ve vězení, když spolu tři roky „seděli“. Když kamarád vyšel potom po 10 letech z vězení, a neměl žádné kontakty, Kowalewski mu pomohl.

Dušoval se, že se prý finančně nepodílel na obchodu s cigaretami. Vlastníkem cigaret byl jeho kamarád. V přípravném řízení ho nechtěl jmenovat, ale před soudem ochotně jméno kamaráda uvedl: Artur Jagodinski z Varšavy. „Měl jsem zcela legální zboží, nejedná se o žádné drogy. Považuji tuto klasifikaci v obžalobě za nesprávnou. Proto se odvolám třeba až do Štrasburku,“ uvedl bojovně obviněný Polák k převozu cigaret s ruskými kolky.

Tranzitní spása

Změna výpovědi má svoji logiku. Kowalewski se sice do svých výpovědí zamotává, je v nich mnoho rozporů, a verze po zatčení a před soudem je odlišná, ale má to svoji logiku.

Proč stojí řidič před soudem

Stovky tisíc cigaret a odsouzení českým soudem, to jsou důvody, pro které stojí Kowalewski před ústeckým soudem:

Celníci ve voze Audi, který řídil, našli 79 200 cigaret značky Viceroy Red balených v cigaretových krabičkách opatřených originálními ruskými tabákovými nálepkami, dále 140 620 cigaret značky Viceroy Blue ruské výroby s ruskými tabákovými nálepkami a 200 cigaret Jin Ling v krabici bez tabákové nálepky.

Celkem celníci zajistili 220.020 cigaret v hodnotě 235.422 Kč. Polák je obviněn, že zkrátil spotřební daň o 442.241 Kč, clo ve výši 33.901 Kč, daň z přidané hodnoty o 162.653,40 Kč. Kromě toho ke škodě EU zkrátil clo ve výši 101.703 Kč.

Kowalewski se musí před soudem zodpovídat také z toho, že byl vyhoštěn rozsudkem Krajského soudu v Hradci Králové z území ČR v roce 2010 na pět let. Přesto byl zadržen o rok později na našem území. Spáchal tím přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

U soudu Kowalewski tvrdí, že koupil cigarety jeho kamarád od Vietnamců v Mělníku. Tedy nedovážel cigarety do ČR ze zahraničí z Polska. Nemuselo by tudíž dojít k porušení předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou. Byl přece chycen u Lovosic, cigarety vezl do Německa. A jenom vézt zboží přece není trestné. Nemusí mít české tabákové nálepky, když nebudou cigarety prodávány v ČR. Protože neprodával cigarety, jenom je vezl v autě, copak to byl zločin zkrácení daně, a poplatku? K tomu lze dodat, že při trestném činu zkrácení daně jsou možné dvě varianty spáchání trestného činu: Buď jsou cigarety do ČR nelegálně dovezené nebo jsou na území státu nelegálně vyrobené.

Kowalewski doufá, že by svou obhajobou mohl docílit daleko nižšího trestu. Jenže přitom nemohl v žádném případě popřít, že byl v ČR nelegálně. Měl pětiletý zákaz vstupu na území ČR.

Jenže Kowalewski neměl k cigaretám žádné doklady. Jeho výpověď u soudu jednoznačně svědčí o tom, že věděl o nelegálnosti svého postupu. Když neměl žádné doklady, nemohl ani doložit, kde tabákový poklad získal. Přitom měl povinnost v první zemi EU, kde tyto cigarety získal, je přihlásit jako daním a poplatkům podléhající zboží. A to neučinil. Že cigarety nebyly jeho? Zodpovědnost za zboží nemá jenom majitel, ale i ten, kdo je má v držení a manipuluje s nimi, tedy Kowalewski. Čili převážení zboží bez dokladů do zahraničí není legální činností.

Pikantní je, že řidič na otázku soudu, proč nepožadoval od Vietnamců doklady od cigaret, které převážel, řekl: „Za takový nákup cigaret doklady nepožadují.“

Jedno ale nezapírá. Ví, že byl zadržen v Čechách, kam má zákaz vstupu. „Já jsem si myslel, že se to povede, kamarád jel jako první. Počítali jsme, že budu mít trochu štěstí,“ přiznal se držitel živnosti na masážní salón, a dobrovolný řidič auta plného ruských cigaret.