Pašeráka cigaret Slawomira Kowalewského (1970), občana Polské republiky, poslal ústecký krajský soud na čtyři roky do vězení s ostrahou. Polák se na místě odvolal. Byl odsouzen, že v roce 2011 vezl v autě velké množství pašovaných cigaret. Tím ve značném rozsahu zkrátil daň a clo. O peníze z daní by přišla státní pokladna nejen v České republice, ale také v EU.

Polák přitom mohl být rád, že dostal jenom čtyři roky, protože měl šanci dostat až osm let vězení. Dopustil se pašování již podruhé. Ještě k tomu byl přistižen v Lovosicích v době, kdy měl zákaz vstupu na území ČR. Proto také součástí tohoto rozsudku byl pro Poláka osmiletý zákaz vstupu na území České republiky.

Polák patří mezi tzv. automobilové nomády, kteří se snaží vydělat na rozdílu cen jakéhokoliv zboží. Byl přistižen při kontrole celníků 13. června 2011 v Lovosicích na parkovišti před čerpací stanicí OMV na dálnice D8 ve směru na Lovosice. Celníci při prohlídce auta Audi Quatro A8 2,5 TDI nalezli cigarety utajeně dovezené z Ruska, tedy z území mimo evropských společenství. Auto bylo cigaretami doslova nacpáno.

Kowalewski se snažil provézt do SRN celkem 220 020 cigaret. Na poplatcích a daních by připravil českou pokladnu i pokladnu EU o více než 700 tisíc Kč.

Byl proto odsouzen za krácení daně a poplatků, poškozování finančních zájmů evropských společenství, porušení předpisů o oběhů zboží ve styku s cizinou, a k tomu také maření výkonu úředního rozhodnutí.

Ačkoliv se chtěl Kowalewski vykroutit ze zodpovědnosti a tvrdil, že cigarety převážel z Čech do Německa, tedy v rámci EU, cigarety nebyly jeho, jenom je převážel, byl bez šance.

Když neměl žádné doklady od zboží, nemohl ani doložit, kde je získal. Přitom měl povinnost v první zemi EU, kde tyto cigarety získal, je přihlásit jako daním a poplatkům podléhající zboží. A to neučinil.

Že cigarety prý nebyly jeho? Zodpovědnost za zboží nemá jenom majitel, ale i ten, kdo je má v držení a manipuluje s nimi, tedy Kowalewski. Čili převážení zboží bez dokladů do zahraničí není legální činnost.