Byl odsouzen k osmi měsícům vězení s podmínečným odkladem na dobu dvou let.

Také dva roky nesmí řídit motorová vozidla a státu propadlo 3600 krabiček pašovaných cigaret s ukrajinskými kolky.

V lednu 2012 se ještě dočkal Duc Huu Le zamítnutí svého odvolání proti rozsudku ústeckého okresního soudu.

Vietnamec se odvolal, protože se mu nezdálo rozumné, aby byl potrestán byť velmi mírným vězením, a ještě k tomu jenom podmínečně na pouhé dva roky, za pár maličkostí.

První maličkostí bylo, že 21. května 2009 ve 20.10 hod. v Petrovicích na náměstí řídil auto značky Audi, ačkoliv rozhodnutím chomutovského magistrátu šest měsíců nesměl řídit žádné vozidlo. Vietnamec byl přistižen policejní hlídkou a tvrdil jí, že auto neřídil. Při bezpečnostní prohlídce potom policisté zjistili, že má klíč od audi ukrytý ve slipech.

Druhou maličkostí bylo zjištění policistů, že v autě, které předtím Vietnamec řídil, vezl 3600 krabiček cigaret s ukrajinskými kolky, a za cigarety nezaplatil clo. Celní únik dosahoval 225 647 korun.

Vietnamský hříšník se odvolal ihned po vynesení rozsudku. V odůvodnění později kroutil hlavou nad tím, jak mohl být odsouzen jenom za to, že byl svědky viděn přenášet s dalšími Vietnamci cigarety z dodávkového auta do osobního vozu.

Také prý u soudu nebyly předloženy cigarety, aby bylo zjištěno, zda skutečně podléhaly označení podle zákona.

Odsouzený muž prý za nic nemůže i proto, že neumí číst a psát česky, ale jenom vietnamsky. Takže nemohl rozpoznat, že na cigaretách jsou ukrajinské kolky.

Obhájce navrhl, aby odvolací soud vietnamského obchodníka zprostil obžaloby nebo alespoň případ vrátil okresnímu soudu k novému projednání.

Jenže krajský soud se ztotožnil s postupem okresního soudu a s jeho závěry. Ono přece jenom řídit auto v době úředního zákazu řízení a mít ještě v autě pašované cigarety, to není úplně normální.

Doslova směšně působila argumentace vietnamského obchodníka, že klíče od auta si strčil do slipů, protože se bál policistů. Pokud jde o cigarety, byla zcela věrohodným důkazem fotodokumentace cigaret v autě.

Odvolací soud také zamítl odvolání, protože mít v autě 3600 krabiček pašovaných cigaret znamená čin společensky škodlivý, protože cílem je prodat cigarety tak, aby stát přišel o poplatky a daňové výnosy.

K tomu, že neumí číst a psát česky a nerozpoznal ukrajinské kolky, odvolací soud uvedl, že pokud žije v Čechách od roku 2002, má v pronájmu hernu v Teplicích, je jeho povinností znát předpisy země, ve které podniká.

Duc Huu Le si dva roky nesmí sednout za volant, a pokud se dopustí něčeho nekalého, podmíněný trest mu bude proměněn v cestu do zamřížovaného světa vězení.

Policista, jenž si nepřál být jmenován, uvedl, že snaha Vietnamce u odvolacího soudu dosáhnout zrušení i velmi mírného rozsudku nepředstavuje absurdní požadavek.

Mezi cizinci, kteří se zabývají u nás obchodem, i minimální trest znamená především technický problém:

I nejmenší trest u některého obchodníka se stane vážnou překážku v obchodování. Podmínečné odsouzení může znamenat pro obchodníka, že nemůže mít ve svém dosahu pašované či padělané zboží, ani jiné zboží, jehož způsob nabytí nedokáží prokázat, což vše znamená zmenšení zisku.