VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na dráze se bojí zrušení železniční policie

Ústí nad Labem - Lidé z železniční policie by mohli posílit policejní oddělení. Došlo by ale zřejmě k prohloubení problémů s kriminalitou na železnici.

3.2.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Filip Vlček

Nejen policisté, ale též železničáři očekávají netrpělivě začátek dubna. Tehdy má být již zřejmé, jestli bude zachována železniční policie, či bude-li rozpuštěna.

Policisté z železniční policie by mohli posílit policejní oddělení, která mají kvůli předchozímu propouštění policistů dnes podstav. Na druhou stranu by zrušením železniční policie došlo k prohloubení problémů s kriminalitou na železnici.

Čekání na policisty

Snižování stavu policie nakonec vedlo k situaci, že jsou dnes na hranici funkčnosti především policejní útvary v Ústeckém kraji, na dvou místech na Chomutovsku, v jednom případě na Teplicku a tři jsou na Ústecku.

V ústeckému okresu jde o obvodní oddělení v Libouchci a v Krásném Březně a také o ústecké oddělení hlídkové služby. V těchto místech početní stav policistů je menší než 11 osob nebo podstav na oddělení je větší než 8 policistů.

Prozatímní šéf krajské policie v Ústí nad Labem Jiří Šenkýř zná možné řešení: „Možná budeme moci posílit policejní oddělení, kde je podstav, o policisty z oddělení doprovodu vlaků a z železničního oddělení.“ Zda tito lidé budou k dispozici, bude vědět na začátku dubna.

Obvodního oddělení

Krásnobřezenští policisté v Ústí nad Labem mají podstav. Kromě toho budova obvodního oddělení byla v nevyhovujícím stavu. Dnes mají obvodní oddělení ve středu města na Předmostí. Z hlediska dojezdu policistů kolem Mariánské skály do Krásného Března jde o pěti až sedmiminutovou cestu, takže to neznamená velký problém.

Ale policejní stanice přímo na sídlišti v Krásném Březně je vnímána úplně jinak. Signalizuje do okolí: Když se něco stane, jsme u vás rychle a zasáhneme. Tento pocit přítomnosti mezi obyvateli bude asi během letošního roku obnoven.

„Chceme během letošního roku vrátit do Krásného Března alespoň služebnu. Znamená to, že policisté na služebně mají svojí základnu jenom část dne, není tam čtyřiadvacetihodinová služba,“ uvedl Šenkýř.

Nebudou tzv. železniční policisté chybět? „Zloději se mohou radovat, protože policejní útvary, kde je málo lidí, budou možná posíleny o specializované policisty z oddělení železniční policie. Tím bude železnice naprosto nekrytá. Policisté nebudou moci cíleně zasahovat v prostředí, které dobře znají. Mají speciální zkušenosti a proškolení nutné pro akce v prostředí železnice,“ komentoval situaci ústecký senátor Jaroslav Doubrava.

Železničáři o možné likvidaci železniční policie hovoří jako o chybě vrcholového vedení ministerstva vnitra, ale nikdo se pod tato tvrdá slova nepodepíše. Protože kritika vládních záměrů z organizací placených státem je „pracovně nebezpečná“.

Jediný, kdo se jasně vyjádřil, byl Miroslav Gloss, organizační pracovník Odborového sdružení železničářů v Ústí nad Labem.

„Pokud to není vtip, tak je to nepochopitelné a nekompetentní. Doprovody vlaků policisty i zásahy policistů železniční policie se z hlediska pravomocí při zásazích nedají srovnat s bezpečnostními agenturami. Také vyšetřování trestné činnosti na železnici vyžaduje speciálně proškolené policisty.“

Senátor Doubrava situaci považuje za patovou. „Protestoval jsem u vedení krajské policie, když se hovořilo o tom, že obvodní oddělení policie v Libouchci bude možná zrušeno. Teď již to nehrozí, naopak libouchecká policie i policie v Krásném Březně bude doplněna, což je dobrá zpráva. Na druhou stranu vyvažuje dobrou zprávu katastrofická zpráva o posílení stavu obvodních oddělení specialisty z železniční policie. To je stejné, jako kdyby pyrotechnik dostal na starost práci dopravního policisty. Pokud bude zlikvidována již dnes značně okleštěná železniční policie, znamenalo by to další důkaz rozkladu policie. Není útěchou, že v policejních kuloárech se hovoří o tom, že část železničních policistů se stejně bude věnovat i problematice drah. Jenže slovo „stejně“ znamená jenom řešení následků, ne preventivní a hlídkovou činnost. Zloději budou mít krádeže ještě více usnadněny,“ varuje Doubrava.

Pro a proti

Policisty z doprovodů vlaků lze nahradit najatými pracovníky bezpečnostních agentur. Ti také zabezpečí klid ve vytipovaných vlacích na nejproblémovějších tratích. Zaměstnanci železnice, ať z řad Českých drah či Správy železniční dopravní cesty, se shodují, že důležitá je hlídková činnost policistů ve vlacích a na nádražích, protože i bez toho se pohybuje v železničním prostředí zoufale málo policistů. Zadrženého pachatele stejně musí pracovníci bezpečnostních agentur předat policistům.

Železniční oddělení v Ústeckém kraji zůstala v Děčíně a v Ústí nad Labem. Jde jenom o torzo někdejší železniční policie. Podle železničářů chybějí policisté specializující se na železniční problematiku na Mostecku a Chomutovsku. Podél tratí spojených s velkými železničními stanicemi od Chomutova až po Děčín policie eviduje značný počet krádeží kovů. Nejnebezpečnější jsou krádeže kabelů ze zabezpečovacích zařízení železnice.

Integrace

V Děčíně je železniční policie dnes již více méně integrovaná do běžného policejního městského systému práce. Ale zachovává si přitom svá specifika.

Komisař Emil Baše k práci děčínského železničního oddělení uvedl pro Deník v květnu minulého roku: „Když zadržíte drobné zloděje kovů, kapsáře na nádraží i v celém obvodu města Děčína, kde máme také svojí působnost, není šance, abychom se nudili. Původní SOOŽ Sbor ozbrojené ochrany železnic, který byl poplatný své době, měl na starosti bezpečnost a kriminalitu na železnici. Dnes již však jde o běžné policisty pouze navíc specializované na železniční problematiku. Z toho vyplývá, že „kolejím“ již nelze obětovat veškerý čas ve službě, lidé nás potřebují i jinde. Proto já osobně vítám, že České dráhy ke zlepšení bezpečnostní situace na nádražích najaly hlídky bezpečnostních agentur.“

Otázka znalostí

V prostředí železnice policisté musí znát „šestnáctku“. Roman Jelen, vedoucí železničního oddělení policie v Ústí nad Labem, ke specifickým znalostem železniční policie uvedl: „Šestnáctka, to je drážní předpis platný pro České dráhy a Správu železniční dopravní cesty Op16 Předpis o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Dvě desítky kapitol předpisu popisují, jakým způsobem se má pohybovat po železnici v různých pracovních režimech, které mohou nastat. Policisté musí být z předpisu každoročně proškoleni a z jeho znalostí prověřeni pracovníky policejního prezídia. Kromě toho musí znát specifické drážní názvosloví. Musí se umět rychle orientovat v tom, co je pro laika změť kolejí a zařízeních na železnici.“

Modelová situace: Například policie dostane informaci, že na 1. traťové koleji v km 91,260 strojvedoucí viděl u výměny dvě osoby s nástroji. Když před výměnou zastavil hnací vůz, přes druhou traťovou kolej utíkali směrem k 1. staniční koleji. Zloději se pokusili rozebrat výměnu, hlásí strojvůdce.

Pro policisty to znamená, že vědí, kde se nachází 91,260 kilometr na určité trati. Vědí tedy, kam mají jet. Také se dozvěděli, že strojvůdce hnacího vozu čili lokomotivy, viděl, jak zloději utíkali směrem k nádraží, protože utíkali k 1. staniční koleji. Znají tedy pravděpodobný směr pohybu. Také vědí, že se pokusili zloději vybrakovat měděná „střeva“ výhybky, jak lidé říkají tomu, co je pro železničáře oficiálně v jejich terminologii výměna.

„K zadržení pachatelů vyjíždějí policisté, kteří dobře znají terén zásahu, a tudíž znají i desítky osob, které v tomto prostředí páchají trestnou činnost. Znamená to mnoho let praxe v terénu. Otázkou je, zda takto znalých policistů v současné době je a bude dost. V této práci počítače a super technika nepomohou. Je to o znalostech lidí, jejich zvycích, a sžití policisty s regionem, ve kterém se pohybuje,“ komentoval práci železniční policie v terénu děčínský komisař Emil Baše.

Autor: František Roček

3.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Rozpočtáři specialisté 22 000 Kč

Rozpočtáři specialisté Manažer přípravy staveb. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nový svět č.p. 100/52, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Požadujeme: min. SŠ vzdělání stavebního směru, praxe v oboru min. 5 let, komunikativnost, samostatnost, základní znalost rozpočtových programů (KROS), orientace v ceníku URS, bezúhonnost, znalost práce na PC, realizace zakázek pozemních a dopravních staveb, ŘP sk. B, Nabízíme: mzdu 22 000,- Kč., stravenky, nástup možný ihned., Kontakt: zaslání profesního životopisu na email svobodova@insky.cz. Pracoviště: Insky spol. s r.o. - 01, Nový svět, č.p. 100, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Eva Svobodová, +420 475 258 035.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 60 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař specialista. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Novosedlické náměstí č.p. 1390/1, Střekov, Ústí nad Labem., Požadujeme: atestaci v oboru mikrobiologie,imunologie nebo alergologie, praxe vítána., Nabízíme: mzdu 60 000,- Kč., náborový příspěvek 50 000,- Kč.( po zkušební době), stravenky, služební automobil., Kontakt: zájemci se mohou hlásit na uvedený e-mail.. Pracoviště: Diagnostika, s.r.o. diagnostika, gmbh, Novosedlické náměstí, č.p. 1390, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Helena Hantychová, +420 702 209 034.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 22 000 Kč

Odborní pracovníci financování a úvěrování Odborný pracovník financování a úvěrování. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Velká Hradební č.p. 1260/3, Ústí nad Labem., NÁPLŇ PRÁCE - péče o stávající správu stavu,zavedené pobočky, hypoteční a úvěrové nabídky, refinancování, servis., POŽADUJEME - minimálně středoškolské vzdělání, skvělé komunikační schopnosti, příjemné vystupování, aktivní přístup, praxe ve finančnictví výhodou, pokročilá uživatelská znalost PC (Word, Excel, Power Point), spolehlivost, zodpovědnost, ŘP sk B, NABÍZÍME - náborový příspěvek, zavedenou klientelu, zázemí stabilní společnosti, zaměstnanecké benefity, zaškolení, profesní růst, prostor pro uplatnění vlastních nápadů., Zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Václav tomšík - úl, Velká Hradební, č.p. 1260, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Martina Postlová, +420 732 450 321.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 18 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: čerpací stanice Benzina, Přístavní 808/6, Ústí nad Labem. , Náplň práce: obsluha čerpací stanice, doplňování zboží, práce na pokladně. , Požadujeme: vyučení (v jakémkoliv oboru), pracovitost, výpis z Rejstříku trestů, časovou flexibilitu, zvládat práci s pokladnou.Jedná se o nepřetržitý provoz. , Nabízíme: mzdu 18 000,- Kč., Kontakt: na uvedený e-mail.. Pracoviště: Lukáš jón - 02: čerpací stanice benzina, Přístavní, č.p. 808, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Lukáš Jón, +420 736 220 060.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
7

Návštěvnost kin neustále stoupá, i v Ústeckém kraji

Charitativní běh s Plamínkem naděje v Brné
20

Nadační fond Plamínek naděje v Brné opět plnil tajné sny

No Name i Děda Mládek Illegal Band. Lázeňská 2018 už zná první jména interpretů

Teplice - Šest desítek kapel hrajících různé hudební žánry rozezní poslední květnový víkend město Teplice. Blíží se totiž tradiční dvoudenní zahájení lázeňské sezony, které patří k nejnavštěvovanějším akcím roku na severu Čech.

Labské nábřeží lidi přitahuje. Města lákají na sport i kulturu

Ústí nad Labem, Ústecký kraj - Sportovní hřiště, ohniště pro letní opékání, písečná pláž nebo třeba herní prvky poskládané do písmen STŘEKOV. Přesně těmito prvky už zanedlouho zazáří nábřeží řeky Labe na Střekově v Ústí.

Hospodský z Drážďan kvůli závodu trabantů v Mostě shodil dvanáct kilo

Most, Drážďany - Kromě svátku práce budou milovníci trabantů slavit ještě jednu zásadní událost.

Spotřeba piva v tuzemsku padá. V kurzu jsou silnější ležáky

Severní Čechy - Úspěch v exportu, ale propad z pohledu tuzemského trhu. Takové jsou loňské výsledky českého pivovarnictví. Celkový výstav klesl o 0,7 procenta a produkce určená pro tuzemský trh se snížila dokonce o 2,1 procenta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT