S nožem v ruce totiž 26. října 2010 vyšel o půl třetí ráno z domu, zašel za roh, přešel křižovatku a vstoupil do objektu čerpací stanice ÖMV. Po dvou prodavačkách noční směny chtěl peníze.

Dostal sice 39 283 korun, ale nepomohlo mu ani odvolání, aby nakonec za mřížemi musel posedět tři a půl roku.

Odvolací soud zjistil, že k přepadení skutečně došlo, lupič byl poznán obsluhou a především věděl, co dělá.

Bláznivá loupež

Lacko se snažil představit svoji lupičskou hlavu jako neschopnou rozumného jednání. Jenže znalci potvrdili, že není blázen. Věděl, co dělá, jednal racionálně, i když v každé lupičské škole by dostal z provedené loupeže pětku a ještě k tomu dvakrát podtrženou.

Lupič totiž pobýval za rohem v Křižíkově ulici u matky, občas chodil na blízkou čerpací stanici nakupovat. Přitom se tam nad ránem přišel s nožem v ruce zabývat lupičským řemeslem. Je to nepochopitelné, ale stalo se.

Nemohl se divit, když prodavačka, která pracovala již delší dobu na čerpací stanici, ho poznala. A pamatovala si ho z jeho předchozích návštěv, kdy k ÖMV peníze nosil, aby je tam utratil.

Stín strachu

Byla klidná noc, když vešel pán s nožem v ruce. Prodavačce, která byla k němu blíže, přiložil nůž na břicho a řekl, že chce peníze. Ženy mu nakonec vydaly peníze z pokladny, protože jich bylo málo, vynutil si ještě peníze z kanceláře.

Některé kovové peníze připravené v ruličkách se přitom vysypaly, když odcházel, zanechal za sebou na podlaze jednu dvoutisícovku.

Přepadení trvalo asi pět minut. Když odcházel Lacko s lupem pryč, řekl ženám něco v tom smyslu, že už mohou zavolat policii.

Dlouho se ale nepřizpůsobivý občan z peněz neradoval, protože 10. listopadu téhož roku ve 12.34 hodin byl policií zadržen.

Nakonec o dva dny později jej ústecký okresní soud poslal do vazby. Policie našla i nůž, kterým si vynutil na obsluze čerpací stanice peníze.

Nejen Lacko, ale i jeho lupičský nůž byl bezpečně obsluhou poznán. Obě ženy nůž viděly až z příliš velké blízkosti. Proto si jeho podobu doslova vryly do paměti. Útočníkovi proto nepomohlo jeho tvrzení, že si nic nepamatuje.

Promluvil znalec

Pro odvolací soud bylo důležité svědectví znalce, který potvrdil, že se Lacko jenom snažil předstírat, že neví vzhledem ke svému duševnímu stavu, co dělá. Již u okresního soudu znalec potvrdil, že diagnóza paranoidní schizofrenie nehrála žádnou roli. Lackův čin měl určitou logiku a posloupnost a bylo zapotřebí systematického jednání a cíleného chování a rozmyslu.

Také zpráva z psychiatrického oddělení vězeňské nemocnice v Brně hovořila o Lackovi jako o člověku, u něhož se nelze ubránit dojmu, že se snaží s duševní chorobou účelově manipulovat. Nebylo zaznamenáno nic, co by přesvědčivě lékařům potvrdilo diagnózu schizofrenie.

Noční můra

Přepadení se stalo pro obě prodavačky noční můrou. Jedna nemohla několik týdnů chodit na noční. Druhá se psychicky zhroutila a byla delší dobu nemocná. Musela vyhledat odbornou pomoc. Loupež ji silně po psychické stránce zasáhla.

Nejen uloupené peníze, ale také uloupený duševní klid stanul před soudem jako argument pro to, aby Lacko šel za vězeňské mříže.