„Mám na to jednoduchý recept: V nestřeženém okamžiku v hypermarketu ukrást nějaké babce kabelku i s peněženkou,“ smál se.

Dlouho se jim dařilo, jeden hlídal a druhý kradl. O kořist se dělili.

Smích je po sedmi krádežích ale přešel: Béda skončil na dva roky ve vězení, Josef odešel od soudu se stejným trestem, jenže podmíněným.

Sám v poli

Bylo po půlnoci, když Josef míjel v liduprázdné ulici Ivanu s mobilem u ucha. „Tohle je šance!“ kmitlo Josefovou hlavou.

Sledoval svoji oběť až k domovním dveřím nedalekého domu. Ivana držela v pravé ruce mobil a levou si odemykala.

„Teď, anebo nikdy!“ rozhodl se a udeřil. Po ráně do ramene Ivana narazila na zeď a poté upadla na zem. Teď přišla Josefova chvíle: Vytrhl jí mobil a prchal.

Pohroma na obzoru

Utíkal přes parčík, co mu nohy stačily. Uběhl sotva dvacet metrů, když strnul: policejní auto! „Zbav se toho mobilu!“ blesklo mu hlavou.

Mobil skončil v křoví a Josef v poutech.

„Když odemykala, tak jsem jí vytrhl mobil z ruky a utíkal. Pak jsem uviděl policisty a mobil zahodil. Ani malíčkem jsem se jí nedotkl,“ oponoval chycený lupič na policii. A před soud přišel s další verzí: „Poškozené mobil vypadl z ruky, sebral jsem ho a utekl s ním.“

„Je to on, bezpečně ho poznávám,“ s rozhodností řekla Ivana u soudu. „Udeřil mě tak prudce, že jsem narazila na zeď a pak upadla. Telefon mi vytrhl a utekl, mobil našla policie v křoví a vrátila mi ho.“ Soud čte lékařskou zprávu: Poškozená utrpěla modřinu na rameni a odřeninu na zádech.

„Byla opilá, motala se už když šla a upadla proto přede dveřmi a narazila na zeď vlastní vinou,“ vzal si Josef slovo.

„Měla jsem předtím dvoudeci vína, opilá jsem nebyla!“ kontrovala svědkyně. Soud srovnává výpovědi poškozené: tu u policie a u hlavního líčení. Obě se naprosto shodují. Výpovědi obžalovaného jsou rozporuplné.

Účet pro násilníka

Soud vynáší rozsudek: čtyři roky ve věznici s ostrahou za loupež. A v rozsudku zdůrazní: „Obě výpovědi poškozené byly přesvědčivé. U hlavního líčení poškozená pachatele bezpečně poznala.“ Usvědčený lupič se nevzdává: „Poškozenou jsem nenapadl. Soud vycházel jen z její výpovědi. Zranění si způsobila sama, protože byla podnapilá,“ stálo v odvolání.

Neuspěl, navíc po trestu čtyř let ho čekají ještě další dva roky původního podmíněného trestu, který si bude muset odsedět.

Zpracoval Arnošt Herman