Velké podvody s minerálními oleji ze začátku devadesátých let v menší míře fungují i dnes. Kromě toho celníci zjišťují i machinace s pohonnými látkami v malém. Dopravovat bez dokladů stovky litrů pohonných hmot je stejné riziko jako mít v autě pašované cigarety.

Přesvědčila se o tom před několika dny koncem února osádka jedné dodávky.

„Když prováděli ústečtí celníci na silnici nedaleko Žalhostic na Litoměřicku kontrolu zaměřenou na přepravu vybraných výrobků, ke kontrole si vytipovali i dodávkové vozidlo Opel Vivaro s registrační značkou Ústeckého kraje. V autě jeli dva muži ve věku 44 a 54 let. Celníci ve voze objevili 12 plastových nádob po 25 litrech a 4 nádoby po 20 litrech s kapalinou specifického zápachu nafty,“ uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního ředitelství.

Dodal, že k barelům se přihlásil spolujezdec. Přepravoval minerální oleje v množství 380 litrů, tedy přesahovalo osobní spotřebu 20 litrů.

Proto požadovali celníci po muži doklady, které by prokazovaly režim, v jakém jsou pohonné hmoty dopravovány nebo doklady, které by prokazovaly jejich řádné zdanění. Muž však žádné neměl. Celníci odebrali vzorky, které předali na expertizu. Pokud muž nepředloží doklady, palivo propadne ve prospěch státu.

Mohou o vše přijít

Nejedlý zdůraznil, že stoupá počet případů přepravy pohonných hmot v nádobách nepřevyšujících obsahem 1000 litrů, což zřejmě souvisí s přísnějšími podmínkami přepravy nebezpečných nákladů mezinárodní dohoda ADR.

„Chceme upozornit, že v rámci Evropské unie je možné do České republiky přivézt bez dokladu o zdanění jen palivo, které máte v pevné nádrži automobilu a maximálně dalších dvacet litrů pohonných hmot v kanystru. Pokud celníci zastaví automobil a zjistí, že je vezeno větší množství pohonných hmot bez dokladu o zdanění, zboží zabaví a vyzvou majitele, aby tento doklad o zaplacení daně do stanoveného termínu dodal. Neučiní-li tak, palivo propadne ve prospěch státu a majitel bude kromě toho povinen doplatit spotřební daň,“ zdůraznil Nejedlý.

Ten také upozornil, že stejným sankcím se vystavuje i ten, kdo nakoupí vybrané výrobky od podloudných překupníků a je při jejich přepravě celníky přistižen. Může se tak stát, že občan v dobré víře sice nakoupí levnější pohonné hmoty, ale nakonec ho vyjdou mnohem dráž.