Sice se to stalo oficiálně již ve čtvrtek 12. dubna, ale vedení ústeckého krajského soudu se to dozvědělo až v úterý odpoledne. Soudce je protikorupční policií obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, za což mu hrozí 3 až 10 let vězení.
Minulou středu si soudce Příhoda sbalil věci, místopředsedkyni krajského soudu Dagmar Švecové řekl, že si druhý den převezme na poště obsílku z ministerstva spravedlnosti, a odešel. Od té doby se neozval.
Čas nejistoty
„Od čtvrtka do úterý nikdo nevěděl, zda je Příhoda ještě ve službě, nebo byl již postaven mimo službu. Čekali jsme, až nám to ministerstvo oznámí, protože Příhoda se již neozval,“ uvedla místopředsedkyně krajského soudu Dagmar Švecová.
Jasno v tom učinilo až oznámení ministerstva spravedlnosti, že si soudce Příhoda převzal dopis, ve kterém mu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil oznámil, že je postaven mimo službu. Proti rozhodnutí ministra může soudce Příhoda podat rozklad.
Pro ústecký krajský soud to je signál, že jedenáct trestních věcí, které měl soudce Příhoda přiděleno, převezmou jeho kolegové. Dva vazební případy začnou projednávat u ústeckého krajského soudu úplně od začátku s novým předsedou senátu. V jednom případě jde o organizování prostituce. Druhý případ se týká třinácti obviněných, kteří měli podle obžaloby ukrást zemní mechanismy, nákladní auta a různé stroje za více než 30 milionů.
Co se stalo?
Jak jsme již informovali, policie oficiálně nesdělila, čeho se vyšetřování konkrétně týká. Lze se domnívat, že protikorupční policie vyšetřuje soudce v souvislosti s problémy, které byly řešeny v kárném řízení s Příhodou v roce 2010. Předseda ústeckého Krajského soudu Milan Kohoutek podal v dubnu 2010 návrh na zahájení kárného řízení. Šlo o podezření, že soudce uvedl v některých dokumentech jiné rozhodnutí, než které původně oficiálně vydal. Tím mělo dojít k protěžování některých osob.
Příhoda se vrátil po rozhodnutí kárného senátu Nejvyššího správního soudu v Brně 15. prosince 2010 opět do práce. Soudce byl postaven mimo službu rozhodnutím ministra spravedlnosti 5. srpna 2010. Pobíral jenom polovinu platu.
Šest hříchů v kárné žalobě
Poprvé byl postaven mimo službu, protože dva advokáti upozornili vedení krajského soudu na nesrovnalosti v agendě soudce Příhody. Prověrka soudcovy agendy vycházela z podezření, že soudce manipuloval s protokolem z jednání. Kontrola krajského soudu zjistila, že k tomu skutečně došlo v šesti případech. Tři jsou z roku 2008 a další tři z roku 2009.
Soudce podle kárné žaloby vyhlásil rozsudek v jiném znění, než v jakém byl uveden v písemném vyhotovení rozsudku doručeném účastníkům řízení.
Kárný senát nakonec uznal za prokazatelné pouze jedno pochybení soudce. Jednalo se o nemovitost a několik pozemků v katastru ústecké čtvrti Severní Terasa. Žaloba o vyloučení nemovitosti a pozemků z konkurzní podstaty byla zamítnuta. Protokol s tímto výrokem byl založen v elektronické databázi soudu. Jenže písemný rozsudek doručený účastníkům řízení obsahuje formulaci, že nemovitost a pozemky se ze soupisu konkurzní podstaty firmy v úpadku vylučují. Proti tomu podala správkyně konkurzní podstaty odvolání, ale to bylo zamítnuto pro opožděnost.
Advokáti mlčeli
Soudce Příhoda se cítí nevinným. Předseda krajského soudu Kohoutek naopak na jednání kárného senátu uvedl, že dojde-li ke změně protokolu oproti tomu, jak rozhodnutí vyhlásil, jde o nejzávažnější porušení povinností soudce, jakou si lze představit. Proto navrhl odvolání soudce.
Byli slyšeni svědci, kteří vystupovali většinou jako právníci, mající na starosti jednotlivé případy úpadku, jenž soudce Příhoda řešil. V drtivé většině se vyjádřili, že si žádných změn nevšimli, vše podle nich bylo asi v pořádku. Jenom v jednom případě advokát poukázal na zásadní nesrovnalost mezi protokolem a písemným vyhotovením rozsudku.
Hovořili jsme s řadou lidí, kteří jsou spojeni s činností justice. Vyjadřovali se vesměs v tom smyslu, že advokáti, ač rozpory mezi protokolem a rozsudkem byly asi zřejmé, raději nic neviděli a nevěděli. Důvody? Advokát z Ústecka, jenž si nepřál být jmenován, uvedl, že hovořil s jedním z advokátů, který byl jako svědek u kárného senátu.
Řekl, že si ničeho rozdílného nevšiml, protože „si nechtěl dělat problémy, kdyby vypovídal tak, jak by ve skutečnosti měl, tedy, že došlo k manipulaci s rozsudkem,“ uvedl pro Deník advokát. Protože proti soudci svědčil jenom jeden advokát, kárný senát rozhodl jen o 30 procentním snížení Příhodova platu na jeden rok. V pěti případech nebyl soudci prohřešek prokázán. Ale jak se zdá, k případu se vrátila protikorupční policie.