Karla Patu (1960) z Bohušovic nad Ohří a jeho spolupachatele Viléma Hensche (1990) z Křešic čeká rozsudek. Mohl být vynesen již ve středu, ale ústecký krajský soud musí počkat po rozhodnutí o odvolání, které podal proti jednomu rozsudku recidivista Pata. Oba jsou obviněni, že měli 17. května 2011 mezi sedmou a půl osmou ráno vniknout kvůli vloupání na neoplocený pozemek rodinného domu v obci Polepy Okna na Litoměřicku a dopustit se na starém muži brutální loupežné vraždy.
Číslo jedna byl Pata
Podle výpovědi svědků u ústeckého krajského soudu nejspíše Pata byl hlavním aktérem a Hensch spolupachatelem. Jisté je, že násilné chování, o kterém hovořily u soudu ženy, které nějaký čas žili s Patem, je důležitým rysem jeho chování. Projevil se zcela jasně i při útoku na svědkyni v soudní síni.
Proto druhý den se jednání zúčastnil Pata s pouty na rukou i na nohou, aby nemohl opět někoho napadnout v soudní síni jako v úterý před polednem. Tehdy napadl jednu z hlavních svědkyň, která vypovídala v jeho neprospěch. Vězeňská stráž spolu s justiční stráží agresivního Patu bleskově zpacifikovali a odvedli ze soudní síně.
Vilda alias moula
Z dvoudenního jednání vyplynulo, že z nepřímých důkazů a svědeckých výpovědí lze považovat za vůdčí osobnost v případu vraždy v Oknech Patu, který nemá daleko k agresivnímu chování.
Naopak svědci považovali mladého Hensche za neschopného tak hrůzného činu. Deník hovořil s pozůstalými po oběti, a ti také považují Hensche za někoho, kdo se k tragické události více méně připletl šel s Patou jako jeho nějaký přisluhovač.
Podle místních lidí obviněný mladík byl spíše obětí své rodiny. Od mládí zanedbaný, hladový, bez motivace a tudíž nejistý.
Znalec z oboru psychiatrie ve středu před soudem uvedl o Henschovi: „Jeho schopnost zvažovat rizika a jiné alternativy je snížená." Jeden svědek uvedl o Henschovi: „Vilda je takový moula, nevěřím, že to udělal."
Na adresu Pata psychiatr uvedl, že těžko lze předpokládat nějakou změnu v jeho chování. Z psychiatrického hlediska se u něho neprojevuje nemoc, která by omezovala jeho přítomnost při soudním jednání. Podle psychiatra není závislý na psychotropních látkách.
Smrtící řeči
V jistém smyslu smrtonosnou zbraní je i povídání samotného člověka. Zavražděný důchodce hovořil o tom, že má velký majetek.
Je pravda, že měl uloženo asi přes dva miliony korun, měl český a německý důchod, tedy příjem měsíčně přes dvacet tisíc korun, ale sám žil skromně. Doma měl průběžně jenom několik tisíc korun a pár set euro. Více u něho nikdo nemohl nalézt. Ale vrah ve svém primitivním myšlení doufal, že u starého muže najde poklad.
Shodou velmi krutých náhod měl starý pán jet autem v den své smrti do Drážďan na pohřeb své známé. Proto měl na sobě sváteční oblek. Zloději si asi mysleli, že již odjel, když ho přišli vykrást.
Čtěte také…
- Šok: Muž obžalovaný z brutální vraždy napadl u soudu svědkyni (17.5.2012)