Oba měli 17. května 2011 zhruba mezi sedmou a půl osmou ráno vniknout kvůli vloupání na neoplocený pozemek rodinného domu v obci Polepy Okna na Litoměřicku a dopustit se na starém muži brutální loupežné vraždy.

Napadl svědkyni

Soud s oběma obviněnými začal v úterý u ústeckého krajského soudu. Patu musela před polednem doslova odvléci ze soudní síně vězeňská stráž. Napadl v soudní síni svědkyni. Následovala rvačka s vězeňskou stráží, která agresivního muže musela bleskově zpacifikovat.

Na napadenou ženu křičel, že ho udala a chce mu zničit život. Byl přemožen, povalen na lavici. Nakonec musel být ze soudní síně doslova odvlečen.

Předtím vulgárně nadával fotografům, choval se agresivně a vyzývavě. Ale dvakrát měl na chvíli dobrou náladu z toho, když viděl, že dvě svědkyně, které vypovídaly před soudem, z něho měly strach, ačkoliv seděl mezi ozbrojenými příslušníky vězeňské stráže. Jedna se ho bála natolik, že si musel Pata přesednout, aby na něho neviděla.

Brutální útok

K vraždě uvedl státní zástupce Vladimír Jan před soudem doslova: „… napadli muže (narozeného v roce 1933), a to údery rukou, do obličeje a krku, údery do oblasti hlavy a rdoušením … způsobená poranění mohla sama o sobě vést ke smrti, potom mu zavedli hadrový roubík do úst. Muž v důsledku udušení při rozsáhlých úrazových změnách na krku a zavedení roubíku do dutiny ústní a těžkého mozkolebečního poranění na místě zemřel… obvinění prohledali rodinný dům a odcizili blíže nezjištěné věci a finanční hotovost… Tím spáchali oba obvinění trestný čin vraždy."

Hvězda procesu

Pata, který byl již šestnáctkrát trestně stíhán, budil pozornost již od začátku procesu. Chtěl změnit obhájce a požadoval bezplatného obhájce, protože nemá peníze.

Pata odmítl, že by se dopustil loupežné vraždy, zpochybnil výpověď svědkyně, která uvedla, že v době vraždy u ní nebyl, jak tvrdí, protože byl v noci pryč. Odmítl také svědectví další svědkyně. Zpochybnil, že by zanechal pachovou stopu v domě, kde vůbec nebyl. „Měli špatného psa nebo zkorumpovaného policistu," uvedl Pata. Totéž se prý stalo již jednou, zdůraznil.

Ve své výpovědi jenom připustil, že vařil pervitin a kradl ještě s jedním komplicem v tu dobu naftu. Jenom připustil, že je též souzen u litoměřického okresního soudu.

Patova výpověď byla dosti zmatená, nepřehledná, vzpomínal na různá vyšetřování, svědkyně a známé. Popíral důvěryhodnost svědků. „Přísahám, že jsem ho nezabil," zdůraznil Pata.

Smutný Hensch

Na rozdíl od Paty se choval Hensch klidně, zdrženlivě, ale určitý agresivní podtón bylo slyšet, když odpovídal rychle a úsečně na otázky předsedkyně senátu především „ne", když se ho ptala na některé souvislosti kolem vraždy starého pána.

Na opakovanou otázku předsedkyně senátu Kamily Krejcarové, zda Hensch bydlel ve stejném domě, kdy tam bydlel Pata, říkal, že v té době tam nebydlel. Ke strejdovi, kde bydlel on, určitý čas i Pata, podle Hensche chodilo hodně lidí.

Podle jedné svědkyně takové jednání, pro které je obžalován, nemá Hensch v povaze. Během prvního dne procesu několikrát měl mladý údajný spolupachatel zarudlé oči a působil nakonec značně sklesle.

Žena vzpomíná

Svědkyně Č. před soudem uvedla: „Znám oba dva obžalované a seznámila jsem se s nimi u Zdeňka Hensche v Křešicích (u strýce obžalovaného Hensche). Pata bydlel u Hensche a Vilda Hensch bydlel v prvním patře. Stýkali jsme se všichni dohromady, párkrát je viděla pohromadě, ale nevím, do jaké míry se stýkali," uvedla žena, což bylo v rozporu s tím, co říkal obžalovaný Hensch.

Když hovořila o vztazích, říkala, že vše bylo o drogách. „Zajišťovali je všichni," uvedla s tím, že Pata byl konzumentem pervitinu, Hensch si prý dal párkrát, ale jinak jen marihuanu. Svědkyně uvedla, že také užívala pervitin.

Od března 2010 jezdila po nocích s Patou, aby něco ukradli, ale nevzpomíná si, jestli něco ukradli… Tipovali, říkala Patovi, kde kdo bydlí. „Nějak jsem to neřešila, řekla jsem, kde kdo bydlí, který dům je prázdný. Jezdili jsme autem… Řídila jsem já, protože Pata neumí řídit."

Na otázku, zda se Pata ptal na zavražděného, uvedla, že ne, „ale ptal se na ten barák, kde bydlel". Uvedla, že zavražděný muž dával najevo, že má peníze. Znala zavražděného jenom podle vidění. Uvedla, že o objekt zavražděného měl zájem Pata a s ním i Zdeněk Hensch, strýc druhého obžalovaného. U soudu potvrdila, že měla dojem, že chtěl dnes již zavražděného muže Pata vykrást.

Dodala, že strýc obžalovaného, když pro ni přijela kriminálka kvůli výpovědi, žádal ji: „ať řeknu, že jsme byli spolu doma, furt to opakoval, ale nevysvětlil proč, ale nebyli jsme v té době spolu," uvedla před soudem.

Na otázku předsedkyně senátu paní Č. uvedla, že v komunitě feťáků se hovořilo o tom, že by vrahem mohl být Pata a ještě jeden muž, příbuzný Viléma Hensche.

Nic než strach

Dvě bývalé přítelkyně, se kterými určitou dobu Pata žil, měly ještě v soudní síni z údajně nevinného Pata strach. Jedna z nich vzpomínala: „Nutil mě, abych lezla po čtyřech, kopal do mě a řval, že budu dělat, co řekne, jinak mě zabije. To člověk musí zažít, co se dělo, nejde to popsat."

Druhá žena hovořila o tom, jak se postupně dovídala ze svého okolí o tom, že Pata má na svědomí vraždu v Oknech. Bála se ho, chtěla se ho zbavit, aby u ní nežil, ale nevěděla, co má dělat. Když ji kontaktovala policie a ptala se na Patu, nakonec se s policisty dohodla na umístění odposlechu do obývacího pokoje.

„Byla to pro mne ochrana proti němu, protože kdyby se něco stalo, bylo by to zadokumentované. Oni mě nemohli celý den furt hlídat," uvedla žena, která požádala policii o pomoc.

Z toho, co jí v soukromí Pata řekl, podle obžaloby vyplynulo, že Pata se vražedného útoku zúčastnil. Proto u soudu napadl svědkyni. Ta utekla vyděšená do rohu soudní síně a vězeňská stráž bleskově reagovala a zuřícího Patu zpacifikovala.