Zhruba pětačtyřicetiletý Jan C. se živí v pohostinství. Když šel v uplynulých dnech k ránu domů z práce, přihodila se mu nemilá věc. „Stalo se to na Benešáku,“ uvedl muž svůj nedávný, hojně čtený příspěvek na Facebooku. A pokračoval, že dva muži zhruba ve věku 17-19 let ho nejprve slovně a pak i fyzicky napadli.

Dále muž napsal, že po potyčce na mostě ho jeden z agresorů ještě doběhl k střekovské večerce U Viktora. A zezadu, bez výstrahy ho prý měl bodnout do hlavy boxerem, nebo dokonce nožem. „Neměl jsem sebemenší šanci: nestačilo je ignorovat, postavit se jim ani utéct. Dejte si na ně pozor,“ upozornil muž lidi na sociální síti.

Vybít si agresi

Tito útočníci nechtějí loupit, pouze si vybít agresi, soudí muž podle svého napadení a popisu nejméně jednoho podobného, nehlášeného útoku. Podle toho, co mu prý sdělili vyšetřovatelé, se také mají útočníci umět chytře vyhýbat kamerám. A spoléhat se, že dělají pouze přestupek, nikoliv trestný čin.

Muž ve svém příspěvku dotyčné nakreslil a popsal i verbálně. „Pokud se vám stalo něco podobného, určitě to nahlaste policii. Jinak se jim nic nestane a svoje útoky budou stupňovat,“ varoval Jan C.

Petr Sláma (vpravo) u krajského soudu v Ústí nad Labem
Muž zabil krumpáčem neslyšící seniorku v Libochovicích. Dostal skoro 20 let

Příspěvek na Facebooku lidé z Ústí ve velkém sdíleli a komentovali. „Mám z toho husí kůži a vztek,“ reagoval jeden z uživatelů sociální sítě. „To je hrozný! Kupuju slzák,“ napsal další. „Po Střekově už jen ve dvojicích anebo skupinách, ať si na vás netroufnou. Anebo ať máte aspoň svědky,“ dodal jiný člověk v komentáři příspěvku.

Ten zaznamenali i policisté, kteří poplašenou část veřejnosti uklidňují. „Informace, které jsou uvedeny v tomto příspěvku, se nezakládají na pravdě,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Nůž v případu nefiguroval

Upřesnila, že střekovští policisté z 25. června evidují případ napadení, kdy dva mladíci nejprve slovně a následně fyzicky napadli poškozeného. Žádný nůž ale v tomto napadení podle policie nefiguroval. „Policisté vyhodnotili kamerové záznamy a po pachatelích pátráme,“ dodala Hyšplerová s tím, že případ evidují jako přestupek proti občanskému soužití.

V současnosti podle policie nelze vysledovat v trestné činnosti v Ústí nějak frekventovaněji jev, kdy by na někoho útočili mladíci, kteří přitom na agresory nevypadají. A to bez zjevné motivace a s cílem vybít si agresi. „Ve většině případů napadení dochází nejprve ke slovní rozepři, která následně vyústí ve fyzické napadení,“ popsala Hyšplerová.