Bitku v Dubí a její hlavní oběť popisovali svědci i takto: „Sesypali se na něj jako vosy. Každý, kdo mohl, si do něj kopl nebo bouchnul. Snažili se kluka umlátit, všichni najednou. Brouzdaliště bylo plné krve, řezali ho jako psa,“ uváděli lidé. Mladíka měli útočníci mlátit, i když sotva stál a museli si ho přidržovat rukama.

Líčení v pondělí 6. února se z obviněných zúčastnili Radek Čonka, Michal Dunka, který se neodvolával, a jeho bratr Roman. Soud rozhodne ve středu 8. února. „Zasedání se přerušuje za účelem přípravy a vyhlášení rozhodnutí,“ shrnul v pondělí před polednem předseda senátu Jiří Kroupa.

Obžalovaní z napadení mladíka na koupališti v Dubí.
Dva tresty vězení a podmínky. Soud rozhodl v případu bitky na koupališti v Dubí

Dva muži, kteří od teplického soudu víc než před rokem a půl dostali nepodmíněné tresty za ublížení na zdraví a výtržnictví, se tehdy odvolali na místě. „Nespravedlivé. Nic jsem neudělal. Nikoho jsem nezabil. Pouze jsem tam bránil ženu, kterou znám,“ rozčiloval se v Teplicích Jiří Demeter kvůli roku vězení natvrdo.

Soudce v rozhodnutí přihlížel k jeho trestní minulosti. Předešlé protiprávní delikty se promítly i do ročního trestu u Romana Dunky. U obou šlo o výtržnictví. V zákonné lhůtě se potom odvolal také Radek Čonka.

Státní zástupkyně Kateřina Veselá považuje uložené tresty za nepřiměřeně mírné. V rozhodnutí postrádala i výrok ohledně údajných rasistických pokřiků. Teplický soud podle ní vyvozoval z dokazování chybné závěry a měl by věc projednat znovu. Podle advokátů chybily policie a teplické státní zastupitelství. Chyběla jim adekvátní rekognice, přípravné řízení navíc měla hatit medializace i šíření snímků z události na sociálních sítích, což ovlivňovalo svědky. Advokáti navrhují zproštění obžaloby nebo vrácení věci soudu prvního stupně.

Ve vodě se neudusil jen šťastnou náhodou

K události došlo v srpnu 2018 v brouzdališti na koupališti v Dubí. Na začátku stálo škorpení dvou žen kvůli chování dítěte jedné z nich. Obžalovaná ženě podle výpovědí uštědřila dva údery, začala ji topit a podle svědků řvala, že ji zabije. Do věci se zapojil mladý číšník David M., chtěl ženy roztrhnout.

Obžalovaná mu dala pěstí, nato se seběhlo pět mužů a podle svědků ho bili pěstmi a kopali. Podle některých pozorovatelů mělo docházet i k rasistickému urážení a vyhrožování další odplatou. Zasáhli lidé a řež nakonec ukončili přivolaní strážníci a policisté.

Poraněním napadené ženy a zejména Davida M. se zabýval znalec z oboru lékařství Jiří Fialka. Podle něj byl muž při bitce ohrožen otřesem mozku, srdeční zástavou a udušením, pokud by se ve vodě topil. „Nedošlo k tomu jen díky šťastné náhodě,“ upozornil lékař.

Číšník potom skoro měsíc nemohl pracovat a během zotavování nemohl pořádně jíst. Uváděl také, že hůř slyší. Znalec u něj shledal středně těžké zranění, naštěstí bez trvalých následků.

Předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Prezident Miloš Zeman.
Zbitý číšník dostal medaili. Prezident Zeman ocenil odvážlivce z Dubí

Podle teplického soudce Stanislava Řeholy útočníci společně mladého muže zmlátili a zranili zejména na hlavě a hrudníku. „Ovšem určování, kdo a co konkrétně v době napadení udělal, bylo problematické,“ řekl předseda senátu. Obžalovaní vesměs tvrdili, že napadení nebylo tak závažné, nebo že se na něm nepodíleli. Obžaloby teplický soud zprostil Rostislava Dršku. Žaneta Dunková dostala za výtržnictví a nebezpečné vyhrožování desetiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců. Ti se spolu s Michalem Dunkou neodvolávali.

Část obžalovaných, kteří se odvolávali, se od vynesení rozsudku dopustila dalších deliktů. Konkrétně zavinění dopravní nehody, prodeje drog a zanedbání povinné výživy.