Při kontrole na silnici R7 u obce Celná na Chomutovsku zastavili celníci ke kontrole osobní vozidlo VW Touran s registrační značkou Ústeckého kraje.

„Hlídka v zavazadlovém prostoru rodinného vozu nalezla pět plastových kanystrů a sedm plechových kanystrů s olejovitou kapalinou s červeným nádechem a se zápachem nafty. Dle účtenky označené jako „Heizől E1", množství 290 litrů, hodnota 6000 Kč, celníci zjistili, že řidič přijde právě o toto množství nafty. Řidič celní hlídce nepředložil doklad prokazující řádné zdanění nebo oprávněné nabytí topného oleje za ceny bez daně. Proto mu byla kapalina odebrána a převezena do celního skladu. Daňový únik činí 3176 korun," uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu.

Podobný případ

V jiném případě na silnici E55 mezi Cínovcem a Dubím zastavila mobilní hlídka celníků dodávkové vozidlo Volkswagen Caravelle s ústeckou registrační značkou. Také zde celníci odhalili 990 litrů červené nafty v plastovém IBC obalu. Ani tento řidič neprokázal řádné zdanění.

„Hlídka odebrala kontrolní vzorek k provedení analýzy v Celné technické laboratoři, a obsah IBC kostky též zajistila. Zabavené minerální oleje uskladnila ve skladu Čepro a.s., v závodu Hněvice. Únik na daních byl vyčíslen na 10 841 korun.

Jak se později ukázalo, nebyl druhý řidič při nelegální přepravě minerálních olejů ze sousedního Německa celníky přistižen poprvé. Čeká jej proto přísnější postih," dodal Nejedlý.

3000 litrů

Před měsícem celníci v příhraničí na Teplicku zastavili během několika minut dvě auta a odhalili 2985 tzv. červené nafty v hodnotě bezmála 54 tisíc korun. Kontraband zajistili.

První řidič byl z Litvínova (Čech ve věku 39 let) a druhý řidič z Krupky (také Čech, ve věku 54 let). Výmluva řidiče z Krupky, kterou si vyslechli celníci, kteří ho zadrželi, byla kouzelná: Topný olej nakoupil v Dippoldiswalde a vezl jej příbuzným do Drážďan, kteří ho o to požádali. Vzpomněl si však, že musí nejdříve odvézt dítě do školy, a tak se i s nákladem vydal do Krupky.

Cestou ho však zastavila hlídka celníků. Samozřejmě poté, co by dítě odvezl do školy, by doručil náklad příbuzným do Drážďan. Tedy červená tekutina (využívaná v Čechách jako příjemně levná nafta) by byla doručena adresátovi v Německu, čili by nedošlo k porušení předpisů.

Celníci si řidičovo vysvětlení vyslechli, pokývali hlavou a pašovanou červenou naftu zabavili.

Podle Nejedlého tzv. červená nafta je určena výhradně pro výrobu tepla. Kvůli nižší ceně je u nás podvodně používána pro pohon motorových vozidel.

Pokud kontrolovaní řidiči neprokáží řádné zdanění přepravovaného topného oleje na území České republiky, vyměří celníci uniklou spotřební daň, která činí 10,95 korun za litr, a zajištěný topný olej propadne ve prospěch státu.