„Jsou zasílány z adres, které vypadají jako adresy České pošty a zneužívají tak naše jméno. My je ale nerozesíláme," upozornila novináře na podvodníky mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Ohrožení klienti

Aby se adresát podvodného e-mailu dostal do problémů, stačí, aby v něm klikl na odkaz. Poté totiž následuje automatické přesměrování na podvodnou internetovou stránku, prostřednictvím které se může do počítač stáhnout škodlivý kód. Podle mluvčí může dojít i ke zneužití dat včetně osobních a přístupových údajů. Důrazně proto varuje i před samotným odpovídáním na zaslanou podezřelou zprávu.

Jak vypadá?

Současná verze phishingových útoků se podle Selicharové tváří jako informace o nedodané zásilce. Zasílané podvodné e-maily navíc obsahují odkaz pro stažení podrobnějších informací. Jenže po kliknutí přesměruje klienta na podvodnou stránku pro sledování zásilek. Aby vypadala věrohodně, obsahuje logo České pošty. „Těmto formám útoku se dá velmi těžko předcházet a ke zneužití mohou podvodníci využít jakýkoliv subjekt státní, veřejné nebo komerční sféry. Proto urychleně informujeme veřejnost, aby si na podobné e-maily dávala dobrý pozor," sdělila.

Přišel Vám podobný mail? Přepošlete jej na adresu: info@cpost.cz