Řeč je o 37letém drogově závislém invalidním důchodci z Ústí Dominiku Makovičkovi. Loni v noci 4. dubna přespával na Střekově u příbuzné a pomocí podloudně získaného klíče vnikl do sousedního bytu, odkud si chtěl odnést věci pro svoji potřebu. V garsonce spala skoro 80letá žena, která se probudila a začala se verbálně projevovat, dokonce ho i kousla.

Lávka pod železničním mostem v Ústí nad Labem. Část je opravená, část ovšem stále trpí četnými dírami, které město nechalo překrýt dřevotřískovými deskami.
VIDEO: Hazard se zdravím občanů. Ústí nechalo opravit jen polovinu lávky

Někoho, kdo by mu v jeho nekalých plánech dělal potíže a zalarmoval sousedy, si muž nepřál. Proto se snažil ženu umlčet: škrtil ji, přikryl jí rukou ústa a nakonec jí dal do pusy vlastní ponožky jako roubík. Snažil se jí i přelepit ústa izolepou. Když omdlela, utekl. Ženě hrozila smrt, k níž podle znalců z oboru soudního lékařství nedošlo jen šťastnou náhodou.

Obviněný Dominik Makovička se dnes, ve středu 10. ledna u ústeckého krajského soudu k trestné činnosti přiznal a uzavřel s žalobkyní Klárou Kubátovou dohodu o vině a trestu. „Skutek mě moc mrzí. Málem jsem zabil člověka, to není jen tak. Drogy jsem začal nenávidět,“ kál se Makovička, kterého u soudu zastupovala obhájkyně Ilona Tajchnerová.

Hospodám a podnikům na Ústecku v lednu zatápí nezvaný host. Mladá žena z restaurací a hospod utíká bez placení.
Chyť mě, když to dokážeš! Ústečanka má nové hobby, z hospod utíká bez placení

Soud nakonec dohodu schválil až po úpravě. Vadil mu v ní výklad Makovičkova pokusu o umlčení ženy jako zkratovitého jednání. Senát v jeho počínání viděl spíše úmysl, vedený snahou zakrýt krádež. To pro Makovičku měnilo situaci. Místo 10-18letého trestu byl totiž v úplně nejvyšší sazbě vraždy 15-20 let, nebo až výjimečný trest.

Soud mu nakonec uložil jen 12letý trest. Nikdo se neodvolal, rozsudek je pravomocný. Do věznice s ostrahou se Makovička přemístí z dosavadní vazební věznice v Litoměřicích.

V univerzitním kampusu UJEP hlídkují policisté se samopaly. Další hlídají nádraží i obchodní centra. Bezpečnostní opatření budou pokračovat i v dalším období.
Za mě dobrý, napsala Ústečanka o vraždění na fakultě. Navštívila ji policie

Muž prý v osudný den neměl v plánu nic tak závažného spáchat. „Koupil jsem si drogy, měl jsem touhu šmejdit, něco najít, mít nějakou korunu navíc,“ uvedl Makovička s tím, že u sousedky zhruba deset-patnáct minut hledal po šuplících i v tašce na věšáku zlato, peníze, možná telefon. Svítil si při tom svým mobilem, částečně se orientoval i díky svitu venkovní lampy.

Pak se ale žena, prý k jeho zděšení, vzbudila. „Strašně jsem se lekl, že mě někdo odhalí, chtěl jsem odejít. Ale zaječela, kousla mě. Chtěl jsem jí do pusy narvat ponožky, ale vyplivávala je,“ dodal obviněný, který pak prý našel na stole izolepu a zkoušel ženě přelepit ústa. Nakonec omdlela a on z bytu odešel. Přes zeď od příbuzné pak slyšel, jak sténá.

Habrovický rybník.
VIDEO: Mrazy udeřily. Habrák je pod ledem, počasí komplikuje život seniorům

Den nato viděl, jak jdou do domu policisté a ještě je zdravil. Po týdnu se přiznal policii. Soudu dnes muž přiznal, že pervitin bere intenzivně od 15 let. V trestním rejstříku má deset záznamů, poslední z nich od okresního soudu v Ústí nad Labem. Trestním příkazem ho také za krádež odsoudili k 250 hodinám obecně prospěšných prací, trest přitom ještě ani nevykonal.

Mohlo by vás zajímat: Mrazy udeřily. Habrák je pod ledem, počasí komplikuje život seniorům

Zdroj: Martin Mudroch