Žalobou o vlastnictví kremační pece v krematoriu na Střekově se včera, v úterý 22. ledna, formou přípravného jednání začal zabývat ústecký okresní soud. Žalobu podalo město Ústí nad Labem, žalovanou stranou je bývalý nájemce krematoria, společnost Memory In Memory.

Téměř po roce od podání žaloby soudce Karel Šemík vyzval obě strany k doplnění dokazování, případně k uzavření smíru, což právník magistrátu Miloslav Kišš odmítl. Důkazy se snažily doplnit obě strany sporu.

Město jako iniciátor žaloby tvrdí, že spalovací pec je součástí pozemku včetně budovy, a proto mu i s nemovitostí patří. „Pořízení pece nájemcem bylo tehdy zohledněno slevou na nájemném. Je to, jako když se majitel bytu dohodne s nájemcem na výměně umyvadla, ten si ho koupí, zabuduje a umyvadlo pak přechází do majetku vlastníka bytu,“ vysvětlil pro laickou veřejnost Miloslav Kišš.

Pec je podle něj pevně spojenou součástí s nemovitostí, což vyplývá z projektu stavby. Právně složitý případ komplikuje podle soudu i smlouva uzavřená už v roce 1997. Na střekovském krematoriu jsou celkem tři pece, spor se točí kolem té, která je jediná funkční.

Právní zmocněnec firmy Memory In Memory Petr Rambousek naopak argumentuje tím, že společnost za pec zaplatila a ta byla podle něj usazena na podlahu bez ukotvení do základů. „Může tedy fungovat samostatně s potřebnými přívodními kabely. Pec navíc nebyla po ukončení nájemní smlouvy ani předána novému nájemci,“ uvedl Rambousek. Zbylé dvě pece, nyní nefunkční, může přitom podle něj město jako majitel nemovitosti za čtyři miliony korun zprovoznit.

Společnost podle Rambouska nabídku města na odkup jediné funkční kremační pece nemohla přijmout. Podle zákona o dani z přidané hodnoty by státu musela dle jeho slov zaplatit 700 tisíc korun. „Jde o nemravný a protiprávní postup žalobce,“ prohlásil Rambousek.

Soudce Karel Šemík uvedl, že se bude muset přímo na místě seznámit, jak je pec v nemovitosti umístěna. „Ohledání přímo v krematoriu bude nezbytné. Z přiložených fotografií i videozáznamu to není úplně zřejmé,“ vysvětlil soudce.

Ústecký magistrát mohl podle dřívějšího vyjádření Rambouska od podzimu 2015 požádat o převod pece do svého majetku za jednu korunu, ale učinil tak až počátkem roku 2018, což firma odmítla s tím, že uplynula lhůta pro uplatnění nároku. Odkup pece za 7,5 milionu korun pak město odmítlo.

Dlouholeté obchodní spory mezi bývalým nájemcem střekovského krematoria Antonínem Cíchou, jenž stojí za společností Memory In Memory, a současným nájemcem Jiřím Šauerem tak nekončí. Cícha nechal při předání krematoria začátkem loňského roku kvůli sporu o vlastnictví kremační pec zapečetit, Šauer ji po dvou týdnech zprovoznil. Zda pec patří Cíchovi, nebo městu, musí rozhodnout soud. Ten začne žalobu projednávat v řádném líčení 21. února.

Tomáš Prchal