Podle obžaloby Pavel Krok organizoval a finančně zajišťoval prodej drogy zejména na území Ústeckého kraje, zvláště na území okresů Ústí nad Labem, Teplice, Most a Chomutov. Kromě toho též zajišťoval organizování distribuce drogy (v rámci Evropské unie) na Slovensko a do Belgického království.

Spor o informátora

Pavel Krok, ač byl organizátorem, dostal mírnější trest, pod zákonnou sazbou. Neboť v případu figuroval jako spolupracující svědek. Hrozilo mu jako šéfovi skupiny 10 až 18 let vězení. Dostal ale o tři roky méně než je minimální sazba, protože spolupracoval s policií.

Jenže státní zástupkyni se nelíbilo, že spolupracující svědek Krok držel pilně krok s policií, a přesto dostal sedm let. Odvolala se, chce pro Pavla Kroka nižší trest.

Neboť ještě nižší trest bude inspirací pro jiné drogové delikventy, aby kvůli zmírnění trestu ochotně a úslužně spolupracovali s policií proti svým komplicům.

Jak jsme psali již na začátku procesu, Pavel Krok plně přiznal drogové obchody ve skupině, a to i nad rámec původního obvinění. Podrobně popsal i zapojení dalších spolupachatelů do drogových aktivit.

Státní zástupkyně v obžalobě pochvalně uvedla, že popsal úlohu jednotlivých aktérů, upřesnil množství a dobu, kdy mělo k drogovým akcím docházet. Krokova spolupráce nakonec vedla k rozšíření trestního stíhání jednotlivých členů skupiny. Pikantní na případu je, že mezi obžalovanými je řada jeho příbuzných.

Proto před soudem některé své předchozí výpovědi mírnil a snižoval odpovědnost některých obviněných. Ale naproti tomu potvrdil, že napomohl při objasnění trestné činnosti ústeckého policisty, dnes již obviněného Michala Havla.

Podle vyjádření Pavla Kroka jej měl Havel vydírat. Řekl mu, že může stáhnout jeho vyšetřování a údajně chtěl po Krokovi statisíce korun. Havlův případ je zatím ve stádiu vyšetřování.

Spor o Petru

Soud mimořádně snížil trest Petře Tomáškovičové, které hrozilo až 18 let vězení. Ve vězení má strávit pět a půl roku, přesto, že působila jako kurýr. Při jedné z cest ji zadržela německá policie. Soud při výměře trestu přihlédl k hodnocení psychiatrů.

„V době konání trestné činnosti měla podle posudku snížené ovládací a rozpoznávací schopnosti. Navíc byla ve vztahu k Pavlu Krokovi submisivní, vzhlížela k němu, měl nad ní významnou nadvládu," uvedla předsedkyně trestního senátu Jana Kurešová.

Státní zástupkyně se naopak odvolala, chce pro Tomáškovičovou vyšší trest.

Drogový příběh

Pavel Krok získával pervitin zejména od Vi Van Nhuonga a od Františka Kroka. Přepravu drogy zajišťoval prostřednictvím kurýrů Petry Tomáškovičové, Jana Danče (kteří byli 28. 2. 2014 zadrženi v SRN u města Aachen s asi 100 gramy pervitinu) a Romana Hudka.

Kromě toho obvinění Pavel Krok, Vi Van Nhuong, Petra Tomáškovičová, František Krok byli souzeni za vývoz pervitinu na Slovensko.

Obžalovaní se sami, nebo různě ve spolupachatelství, podíleli celkem na devíti rozsáhlých bodech obžaloby.

„Šlo o organizovanou skupinu. Jednotliví členové skupiny se znali navzájem a věděli, jakou jednotlivou úlohu plní ostatní osoby," uvedla státní zástupkyně Řeháková v obžalobě na začátku procesu.

Alan a David Krokovi se vzdali odvolání, ostatní si nechali lhůtu. Navíc Tomáškovičová k trestu odnětí svobody se musí ještě podrobit psychiatrické a protidrogové léčbě. Nelze se divit, že nejvyšší, devítiletý trest, vyměřil soud Vietnamci, který podle obžaloby drogy dodával.

Zatím nepravomocné tresty pro:

spolupracujícího obviněného Pavla Kroka (1978) z Ústí n. L. - 7 let

Vi Van Nhuonga (1957) bytem Teplice Prosetice - 9 let

Alana Kroka (1973) bytem Lkáň - 3 roky, podmínečně na 5 let

Davida Kroka (1979) z Ústí n. L. - 4 roky

Petru Tomáškovičovou (1980) bytem Trmice - 5,5 roku

Františka Kroka (1964) bytem Ústí n. L. - 6 let

Oldřicha Tomšovského (1981) z Ústí n. L. - 9 let