První poznatky o této poslední velké zjištěné výrobě a distribuci pervitinu na Ústecku přišly z Děčínska. Kriminalisté poznatky prověřili a zjistili místo výroby. „A bezprostředně po předání léků Cirrus na výrobu jsme ty osoby zrealizovali,“ popsal šéf TOXI týmu Tomáš Rada s tím, že to bylo v Ústí nad Labem, ve Vaňově a v Děčíně. Právě tam našli kompletní varnu pervitinu a zajistili léčivo.

Z této prvotní akce později vyplynuly poznatky na skupinu osob, která už zadržené skupině dodávala léky. Podobně jako i dalším skupinám. Zjistilo se, že ve velkém množství dovážela lék Cirrus z Polska. Nešlo o žádné břídily, před zákonem se velmi sofistikovaně kryli. Využívali vysílačky k vzájemné komunikaci i předvoj na cestě z Polska. Na převoz měli nákladní Citroen Jumper.

Volodymyr se z náročné vojenské služby na Ukrajině vzpamatovává v Českém středohoří
Střelba každou minutu a mrtví, líčí bitvu o Bachmut voják, který teď žije u Ústí

Následně se kriminalistům podařilo zadržet i lidi, kteří od těchto dovozců odebrali 20 kilo léků na výrobu a distribuci drog. Jeden z těchto odběratelů měl pronajatý prostor v krásnobřezenském komplexu Corso, který oficiálně využíval jako hudební zkušebnu, před zadržením tam ale prakticky i bydlel. „Před Corsem odebíral léky, uvnitř měl i finanční hotovost,“ popsal Rada s tím, že se zde našly i varné baňky.

„Jednalo se rozsahem o případ, který jsme tu měli naposledy v roce 2019,“ vyzdvihuje Martin Charvát, vedoucí odboru obecné kriminality krajské policie. Ta na rozsáhlé náročné akci spolupracovala s libereckým TOXI týmem, celníky i leteckou službou.

Realizace Lukáše Brožovského v ZŠ Rabasova.
Byl jsem sígr, vzpomíná na školu graffiťák z Ústí. Teď ho tam nechají sprejovat

Celkem se kriminálce podařilo zadržet 6 osob. Policisté zajistili i vodní skútr, který si hlavní pachatel pořídil za 15 tisíc eur. Osud výnosu z trestné činnosti nejspíš stihne nejen toto vozidlo, ale i 13 tisíc eur keš, které muž ukrýval doma pod dlažbou. A Land Rover, kterým jezdil. Policisté se nyní zabývají dalšími čtyřmi odběrateli léků od zajištěné hlavní skupiny. Všem hrozí za výrobu a distribuci drog ve velkém rozsahu 8-12 let vězení.

Četli jste? Strážníci i lékaři se v Ústí potýkají s agresivními opilci, muž měl 6,8 promile

Zdroj: Městská policie Ústí nad Labem