Krajské státní zastupitelství obžalovalo Karla Patu (1960) z Bohušovic nad Ohří a Viléma Hensche (1990) z Křešic. Oba měli 17. května 2011 zhruba mezi sedmou a půl osmou ráno vniknout kvůli vloupání na neoplocený pozemek rodinného domu v obci Polepy – Okna na Litoměřicku.

„Potom v úmyslu usmrtit a získat majetkový prospěch, fyzicky napadli velkou intenzitou a brutalitou majitele této nemovitosti muže (narozeného v roce 1933), a to údery rukou, do obličeje a krku, údery do oblasti hlavy a rdoušením … způsobená poranění mohla sama o sobě vést ke smrti, potom mu zavedli hadrový roubík do úst. Muž v důsledku udušení při rozsáhlých úrazových změnách na krku a zavedení roubíku do dutiny ústní a těžkého mozkolebečního poranění na místě zemřel…

Za užití více usmrcujících mechanismů – údery tvrdým předmětem do hlavy, údery rukou do obličeje, rdoušením a zavedením roubíku, které musely u poškozeného vyvolat značně bolestivou reakci a následné útrapy při dušení, po jeho usmrcení, které nastalo v důsledku udušení … obvinění prohledali rodinný dům a odcizili blíže nezjištěné věci a finanční hotovost… Tím spáchali oba obvinění trestný čin vraždy," řekl doslova státní zástupce Vladimír Jan.

Kriminalisté předali případ státnímu zastupitelství, a to vypracovalo obžalobu, na základě řady převážně nepřímých důkazů. Pata přitom vůbec odmítl vypovídat a Hensch se dušoval, že se ničeho takového se nedopustil. Patu ani nezná, nezná ani oběť. Na místě vraždy nikdy nebyl, jak se dostaly jeho pachové otisky na místo činu, neví, v době, kdy mělo k vraždě dojít,  byl doma.

U soudu oba muži byli vyzváni, aby vypovídali. Pata, který byl již asi dvacetkrát trestně stíhán, chtěl změnit obhájce a chtěl bezplatného obhájce, protože nemá peníze.