Od ledna letošního roku do konce září využili policisté v kraji institut vykázání v 157 případech, nejčastěji šestačtyřicetkrát v Ústí nad Labem. „V závěsu za Ústím je Most s devětadvaceti případy vykázání a Chomutov se čtyřiadvaceti," informovala Šárka Poláčková z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje.

Poslední případy vykázání jsou z Litvínovska. Z domu musel odejít devětapadesátiletý muž, který koncem minulého týdne napadal svou o jedenáct let mladší družku.

Ránu opětovala

Do litvínovské městské části Hamr vyjížděli policisté po desáté hodině večerní. V bytě našli opilou dvojici. Muž měl dát ženě pěstí do obličeje, ona mu pak ránu vrátila. První políček byl však s daleko větší razancí, a tak žena skončila v nemocnici na ošetření ranky v obličeji. „Policie na základě výsledků šetření 59letého muže vykázala ze společného obydlí na dobu 10 dnů a obě osoby poučila o podmínkách institutu vykázání," uvedla k případu mluvčí mosteckých policistů Ludmila Světláková.

Ne vždy ale vykázání ze společného obydlí rodinné spory vyřeší. Stává se, že po uplynutí zákazu a nastěhování se zpět do bytu zaútočí agresor znovu. Výjimkou také není porušení zákazu. To však může být trestáno odnětím svobody až na tři roky.

To už nyní dobře ví šestatřicetiletý muž z Chomutova, který o uplynulém víkendu napadl svou o dva roky mladší družku v Černicích na Litvínovsku.

K incidentu došlo v pátek v jedenáct hodin v noci. Opilý muž měl ženě nadávat a bít ji. To vše před zraky dětí. Když na místo přijeli strážníci, byl již muž klidný.

„Žena nechtěla na svého druha podávat oznámení, nebyla zraněna a ani dětem muž neublížil. Rodina se ale opilce bála, a tak žena požádala strážníky, aby ho z domu vyvedli," řekl šéf litvínovských městských policistů Martin Klika.

Jelikož u sebe neměl muž doklady, převezli ho strážníci na policii k ověření totožnosti. Poté odešel do jedné z janovských heren.

Vrátil se zpět

Za dvě hodiny však volala zoufalá žena o pomoc znovu, její druh se do domu vrátil a znovu vyváděl. Odemkl si klíčem, který jí předtím sebral, a pustil se do útoku.

Na místo se tedy sjeli strážníci i s policisty a již z dálky slyšeli hluk z bytu. „Při útoku rozbil dveře, zábradlí a drobné vybavení domácnosti," sdělila Světláková.

Muž na výzvy ke zklidnění nereagoval, strážníci ho museli zpacifikovat pomocí donucovacích prostředků. Útočník skončil v cele a byl vykázán z bytu na deset dní.

Jako smyslů zbavený se však do domu k ženě dobýval hned druhý den. „Rozbil okno do kotelny, vnikl do chodby domu a poté se snažil dostat do bytu, což se mu nepodařilo," doplnila policejní mluvčí.

Na místě ho zadrželi policisté a sdělili mu podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, porušování domovní svobody a nebezpečného vyhrožování.

VYKÁZÁNÍ V ÚSTECKÉM KRAJI

Vykázání ze společného obydlí do konce září letošního roku:

Ústí nad Labem

46 případů

Most

29 případů

Chomutov

24 případů

Děčín

18 případů

Teplice

17 případů

Louny

15 případů
Litoměřice 8 případů