"Peníze na to Krok měl," řekl v pondělí u soudu Krokův advokát Lubomír Hlavatý. Někdejší kriminalista Havel je obžalován pro podezření, že prodával informace drogovému podsvětí na Ústecku. Společně s ním stojí před soudem dalších pět lidí.

ZAPLATIL ZA NIC

Peníze Havel podle žalobce žádal a nakonec také dostal přes prostředníka Jana Cibríka od Pavla Kroka, zatím nepravomocně odsouzeného organizátora distribuce a vývozu drog na Ústecku, Slovensku a v Belgii. Krok má ve své vlastní kauze pozici spolupracujícího obviněného a ústecký krajský soud ho poslal na sedm let do vězení.

Částku ve výši 200 tisíc korun měl zaplatit za to, že Havel vyřeší trestní oznámení, které na něj údajně podal jeho známý právě kvůli obchodu s drogami. "Tuto částku měl, protože obchod s drogami se pohyboval ve vyšší částkách," řekl Hlavatý.

Žádné takové trestní oznámení ale podle žalobce neexistovalo. "Cítil se tím poškozen, protože zaplatil 200 tisíc korun a nic za to nedostal," uvedl Hlavatý. Havel je proto obžalován i z podvodu.

Dalších 100 tisíc korun žádal Havel podle státního zástupce od Aleše Koukala, kterému přislíbil, že vyřeší jeho vysoký dluh. Koukalův věřitel Michal Novotný potvrdil, že muž mu dluží přes milion korun.

JEŠTĚ JEDNOU A JDE DO VAZBY

"Koukal říkal, že za 100 tisíc korun vyřeší ten dluh policajt Michal, který si k němu jezdil čistit auto," řekl Novotný s tím, že to ze strany dlužníka považoval za nátlak a zastrašování. "Nevěřil jsem tomu," dodal Novotný.

U soudu v pondělí vypovídali i další svědci, velká část z nich si téměř nic nepamatovala. Soud dnes udělil dvě pořádkové pokuty. Obžalovaná Veronika Bunciková má zaplatit 15 tisíc korun. Už podruhé ji k hlavnímu líčení musela předvést policie.

"Pokud se ještě jednou nedostavíte, budete vzata do vazby," řekl Buncikové předseda trestního senátu Pavel Kuděla. Pokutu tři tisíce korun má pak zaplatit svědkyně, která bez omluvy nepřišla.

Havel podle žalobce na úplatcích přijal nebo žádal dohromady asi půl milionu korun. Za to dodával informace z vyšetřování. Havel jakoukoli vinu popřel s tím, že jde o komplot lidí, které jako kriminalista protidrogového oddělení sám stíhal.

Havel už dříve jakoukoli vinu popřel s tím, že jde o komplot lidí, které jako kriminalista protidrogového oddělení sám stíhal.

Michalu Havlovi, který v roce 2014 strávil po zatčení několik týdnů ve vazbě, hrozí podle právní kvalifikace případu až deset let vězení. Z řad policie byl krátce po obvinění propuštěn.