O jeho podmínečném propuštění rozhodl pražský městský soud, který tak potvrdil dřívější verdikt Obvodního soudu pro Prahu 6.

Informaci jako první přinesly SeznamZprávy. „Je to pravda, v pátek jsem byl propuštěn z vězení,“ potvrdil Seznamu Kušnierz, který bližší podrobnosti neuvedl. „Neberte to osobně, ale nemám důvěru v média,“ doplnil.

Bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. Ilustrační foto.
Exhejtman Šulc je dalším obviněným v kauze ROP Severozápad

Kušnierz si ve vězení odpykával souhrnný sedmiletý trest za ovlivňování dotačních projektů. Do vězení nastoupil v srpnu 2017.

Už v minulosti soud Kušnierze jednou podmínečně propustil, a to v roce 2013, kdy byl pravomocně odsouzen na pět let za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. Z vězení se na podmínku dostal na podzim 2014.

Ilustrační fotografie.
Evropské peníze zvelebily kraj, zároveň získaly pachuť zločinu

Petr Kušnierz je klíčovým svědkem v rozsáhlé kauze údajných manipulací s evropskými dotacemi na severozápadě Čech. Sám Kušnierz s policií spolupracuje. Kriminalisté na základě jeho svědectví obvinili 26 lidí, mezi nimiž jsou exhejtmani, vysocí úředníci i podnikatelé. Podle kriminalistů se údajně přímo podíleli na manipulacích s dotacemi z EU a způsobili škodu skoro 14 miliard korun. Stíháni jsou například exhejtmani Jana Vaňhová či Josef Novotný, exsenátor Alexandr Novák či podnikatel Daniel Ježek, tehdejší vlivný člen ODS.