Figurant se převléká do taktické vesty. Poškozený Jan Rytíř usedá do offroadu ústecké městské policie s rukama za zády. Má na nich pouta. Předvádí, jak se choval, když ho motohlídka převážela ke státní policii. Figurant má podle jeho výpovědi soudci předvést, jak ho strážník udeřil do obličeje.

Tak během pondělního hlavního líčení vypadala soudní rekonstrukce incidentu z listopadu před dvěma lety. Tehdy měl Jana Rytíře napadnout jeden ze zasahujících ústeckých strážníků. On sám prý tenkrát po několika pivech a „panácích“ kouřil u restaurace Savoy na rohu Pařížské a Velké Hradební ulice a chtěl jet domů. Jenže smůla, spletl si policejní škodovku s taxíkem, a tak to všechno začalo.

Když ho hlídka posléze zadržela, vyžádala si asistenci kolegů ze skupiny operativního zásahu. „Obviněný mě udeřil loktem ze strany. Nijak jsem se nebránil a byl v klidu,“ opakuje muž po čtyřicítce, který se v soudní síni netajil antipatiemi k městské policii. Rána prý byla velmi silná, přišla nečekaně a bez varování. Jinak si prý nic nepamatuje.

Městská policie Ústí nad Labem, ilustrační foto.
Opilý tatínek se za bílého dne potuloval po Střekově s malým dítětem

Rozdílně popisuje situaci strážník Pavel Jindra, obviněný ze zneužití pravomoci úřední osoby a z napadení. Na místo prý s kolegou přijel a poškozeného Rytíře, který se opile motal a šlapal si na jazyk, převzali už v poutech. Tady se obě strany sporu shodují. Dál už ne.

„V autě se začal chovat agresivně, kopal do sedaček. Vykřikoval, že nás všechny nechá vyhodit, že byl na misi v Afghánistánu. Sedl jsem si za řidiče a přitiskl se k němu, abych ho zafixoval. Dál jsem s ním nekomunikoval a určitě jsem ho nepraštil,“ líčí soudci okresního soudu Pavlu Kudělovi.

Ten bedlivě sleduje obě varianty a ptá se soudního znalce Miroslava Kůdely, zda není problém, že figurant je výrazně menší než obžalovaný. Prý ne.

Ilustrační foto.
Pil alkohol na veřejnosti. Dostal za to od strážníků pokutu

Podle mínění soudního znalce Kůdely nelze říci, kdy zranění vzniklo. Poranění oka a zlomeninu nosu však způsobil tupý předmět.

„Zranění odpovídá úderu kolenem, loktem. Nikoli pádem na rovnou plochu či tvrdou překážku, například chodník. To by byly patrné nějaké odřeniny. Pro vznik tohoto zranění je třeba, aby násilí působilo přímo na oko,“ dodává znalec.

Výslechy svědků pokračovaly i odpoledne, soudní jednání skončilo odročením.

Vazební věznice v Litoměřicích, ilustrační foto.
Severočeské věznice jsou dlouhodobě zaplněné až po střechu