Soudce Pavel Kuděla nepodmínečný trest odůvodnil především zneužitím postavení úřední osoby, jehož se měl strážník dopustit. „Vina obžalovaného byla jednoznačně, bez jakýchkoli pochybností, prokázána. Poškozený byl eskortován na služebnu police ve stavu, který svědek popsal, jako by ho přejel vlak,“ uvedl.

Trest překvapil všechny přítomné v soudní síni. Všichni totiž počítali spíš s tím, že řízení skončí mnohem mírnějším trestem. „Navrhoval jsem podmínečný trest,“ řekl po vynesení rozsudku novinářům státní zástupce Vojtěch Jakovec.

Soudce sice připustil, že se Rytíř choval nepřístojně, ale zároveň prohlásil, že po jeho zpacifikování už strážník Jindra neměl důvod ho udeřit.

Argumentoval přitom rozsáhlým dokazováním. To provázela kromě výpovědí svědků i rekonstrukce činu ve služební Dacii Duster městské policie a vypracování znaleckého posudku, který vyloučil Rytířovo zranění během předchozí potyčky při jeho zadržení. Odkázal i na videozáznamem z policejní služebny, na kterém je patrné, že Rytíř má zarudlé oko.

Sám Pavel Jindra rozsudek okomentoval s tím, že je z rozsudku v šoku a musí si ho nechat projít hlavou.

K incidentu došlo před zhruba dvěma lety. Poškozený Jan Rytíř tenkrát po několika pivech a „panácích“ kouřil u restaurace Savoy na rohu Pařížské a Velké Hradební ulice a chtěl jet domů.

Jenže si spletl policejní škodovku s taxíkem. Když ho hlídka posléze zadržela, vyžádala si asistenci kolegů ze skupiny operativního zásahu. Pavel Jindra ho měl udeřit loktem ze strany. Prý už se nijak nebránil a byl v klidu. Podle Jindry ale agresivní byl a kopal do sedaček.

„Stojím si na tom, že jsem to neudělal, nikoho jsem nepraštil. Nevím jak ke zranění přišel, já jsem si ho moc nevšímal, nebyl pro to během převozu důvod,“ hájil se.

Hlavní líčení ve středu pokračovalo od půl deváté ráno výpověďmi svědků a skončilo krátce po poledni. Vedení ústecké městské policie zatím k rozsudku nevydalo oficiální prohlášení. „Prozatím to nebudeme komentovat,“ řekl zástupce ředitele Jan Novotný s tím, že Pavel Jindra po 27 let služby má tu nejlepší pověst.

Obě strany, státní zástupce i obhajoba si vzali lhůtu na odvolání. Chtějí si počkat na přesné znění a odůvodnění rozsudku v písemné podobě.

„Předpokládám, že se odvoláme. Domnívám se, že nebyla prokázána vina v tom smyslu, jak zní rozsudek. Také se nedomnívám, že trest je přiměřený,“ dodal Jindrův advokát Josef Kopřiva.