Phishing, Hoax nebo Kybergrooming. Anglická slova, se kterými se policisté na severu Čech setkávají čím dál častěji. Internetové kriminalitě, kterou tato slova označují, se totiž v posledních letech daří. Často policie vyšetřuje napadení počítače virem Trojský kůň.

„Uživatelé jsou často neopatrní a za napadení počítače si mohou svým laxním přístupem k zabezpečení počítače," vysvětlil programátor Jan Horák. Sám přiznává, že ne každý dodržuje zásady bezpečného chování na internetu.

Kromě nezákonného chování, které se týká zneužití dat či poškození soukromých počítačů, vyšetřují policisté velmi často i podvody při prodeji nebo nákupu zboží spáchané po síti.

Se svým příběhem se před nedávnem obrátila na policisty žena, která naletěla neznámému podvodníkovi.

Ta na několik českých internetových bazarů umístila své svatební šaty. Netrvalo dlouho a na její inzerát zareagovala zájemkyně z Kanady. Svůj enormní zájem umocnila tím, že ženě nabídla místo požadovaných 4 300 korun, 350 eur, tedy jednou tolik.

„Zájemkyně rovněž požadovala číslo bankovního konta prodávající s příslibem, že peníze odešle ihned poté, co od prodávající ženy obdrží naskenované potvrzení o odeslání zásilky," popsala Deníku Jana Světlá, komisařka Krajského ředitelství policie. Netrvalo dlouho a žena šaty na dohodnutou adresu odeslala.

Na první pohled výhodný obchod vyšel neopatrnou obchodnici velmi draho. Po pár dnech ženu kontaktovala Sovereign Bank Online, že obdržela 350 eur. Podle zprávy však banka nepodporuje transakce pod 500 eur.

„Žena byla proto vyzvána, aby prostřednictvím banky Western Union zaslala rozdíl, který činí 150 eur, aby mohla získat 350 eur za své šaty," doplnila Jana Světlá. Podle ní právě v tento moment pojala podvedená žena podezření a obrátila se na policisty, kteří později zjistili, že neznámý podvodník zneužil jména banky Sovereign Bank Online. Na první pohled oficiální výzvy banky zasílal šejdíř ze smyšlené e-mailové adresy.

Napálená žena tak během chvíle přišla o své svatební šaty, peníze a šperky v hodnotě 1 800 korun, které zdarma předala „štědrému" podvodníkovi.

Že nakupování v kamenných obchodech je jistější, už ví i muž z Litvínovska. Ten si přes internet objednal herní konzoli za pět tisíc, peníze zaplatil předem a čekal.

Za tři dny stál u dveří pošťák s krabicí v ruce a muž se už těšil na zábavné chvíle při hře. Jenže v krabici místo konzole byly naskládané letáky.

Případ nyní šetří policisté jako trestný čin podvodu a po pachateli pátrají.