Pokorný byl odsouzen za to, že odpoledne 23. února letošního roku v Jiříkově – Loučné u železniční trati zaútočil na čtrnáctiletou dívku. Ta se tehdy vracela ze školy.

Dívku uchopil zezadu za ruce a za batoh, který měla na zádech. Povalil ji na zem. Dívka se pokoušela volat o pomoc, útočník ji ale zakryl ústa rukou.

Nebyl schopný soulože

Když popisovala v přednesené obžalobě státní zástupkyně znásilnění dívky, byl to doslova pornografický příběh. Lze ho shrnout do dvou vět: Ačkoliv se snažil, nebyl útočník schopný soulože. Proto po dívce násilím požadoval alespoň orální sex.

Naštěstí se po několika minutách přiblížila k místu přepadení žena se psem na procházce. Útočník utekl.

Na památku si odnesl kousnutí dívky do hřbetu jeho ruky, poté, co po nezletilé požadoval orální styk. Vyhrožoval jí smrtí, pokud nesplní, co po ní chce.

Specialisté na rumburské kriminálce se dali do práce hned poté, co matka dívky nahlásila na telefonní linku 158, co se stalo. Znásilněná dívka 
o útočníkovi mnoho nevěděla. Uvedla, že má modré oči. Měl křivé zažloutlé zuby a špinavé ruce. Zapáchal zatuchlinou.

Kriminalisty byla vyhotovena fotodokumentace oblečení dívky, z níž je patrné, že na spodních kalhotkách nezletilé oběti jsou po útoku stopy drobného krvácení.

S pomocí dívky byl vytvořen přibližný portrét útočníka. Nakonec byl před dívkou nejtěžší úkol – prohlédnout si fotografie možných pachatelů.

Posttraumatická stresová porucha

Pro dívku to byl těžký okamžik, protože se tím opět oživila vzpomínky na útok, a jeho tvář ji potom pronásledovala ve vzpomínkách.

Pod vlivem brutálního útoku se u dívky rozvinula posttraumatická stresová porucha. Již krátce po napadení byla nucena opakovaně vyhledat psychoterapeutickou pomoc. Projevy psychického poškození nezletilé přetrvávají dlouhé měsíce.

Policejní smyčka se utáhla za několik dnů. Pokorný se preventivně opil. Nalil do sebe láhev slivovice a v hospodě řadu piv a čekal na zatčení.

Již 26. února byl útočník vyslýchán policií a přiznal se.

Uvedl, že šel podél železniční trati po cestě dolů a u smrku potkal poškozenou. Řekl jí „ahoj" a pokračoval v chůzi. Dívka mu odpověděla na pozdrav, postávala tam, on ji obešel, na místo se vrátil a přistoupil k ní zezadu, chytil ji za obličej, resp. přiložil jí ruku na pusu.

Zatáhl dívku za smrk, povalil na zem a držel ji za batoh. Po té ji začal osahávat na přirození, prsou, ležel při tom na ní, rozepnul jí pásek, zip u kalhot a snažil se 
o vaginální styk, ale nešlo mu to. Proto použil prsty levé ruky, které jí zasunul dovnitř. Dívka křičela, že ji to bolí, ať ji nechá být, on jí vyhrožoval zabitím.

Odmítl vypovídat

U soudu ale odmítl vypovídat. Pouze uvedl, že před uvalením vazby byl nezaměstnaný. Z tříletého učňovského oboru dokončil jenom dva ročníky, má jenom základní vzdělání. Ve vězení byl naposledy tři roky, a byl celkem čtyřikrát trestán. Říkal, že žádné kamarády nemá. Jedinou blízkou osobou byla jeho matka, která v červenci zemřela.

„Já jsem byl na léčení, ale došly mně léky," uvedl při prvním výslechu.

„Z Horních Beřkovic jsem byl propuštěn před šesti lety, a od té doby jsem nic neudělal," uvedl k prvnímu znásilnění, kterého se dopustil. Tehdy byl odsouzen do vězení a k psychiatrickému léčení kvůli útoku 
v roce 2003. Důvodem byl pokus zneužití dívky v Jiříkově. Kromě toho byl odsouzen také za majetkovou trestnou činnost.