Julius ho však levou rukou objal kolem ramen a pravačkou ho familiérně poplácal na prsou: „Co povídáš, byli jsme spolu v nemocnici!" Když se rozešli a Jindra nastupoval do autobusu, sáhl do náprsní kapsy pro peněženku. Nebyla tam!

Za týden na nádraží oslovil Jaroslava: „Kam cestujete?" A když Jaroslav mlčel, zeptal se: „Kolik je vám let?" Jaroslav odpověděl, že osmdesát. „To jste jura!" halasil Julius a rukou mu poklepal na hruď. Když se rozešli a Jaroslav chtěl vytáhnout náprsní tašku, aby předložil průvodčímu jízdenku, neměl ji.

Jako na běžícím pásu

A následovali další nešťastníci: Pětasedmdesátiletého Jiřího okradl stejným způsobem o peněženku s doklady a tisícovkou. Osmasedmdesátiletému Karlovi se vydával za kamaráda, objímal ho a z kapsy kabátu mu sebral peněženku s doklady a částkou 2200 korun. Jinému občanu tvrdil, že spolu pracovali, podával mu pravačku, levou rukou ho poplácal po rameni a odcizil mu peněženku s částkou 4900 korun.

Stejným způsobem okradl ještě další tři občany o peněženky s doklady a s celkovou částkou 13 400 korun.

Všeho do času

„Známe se z práce," oslovil osmapadesátiletého Bedřicha a vzal ho za rameno a rukou zalovil pod jeho bundu. Bedřich byl však pohotový, přimáčkl si levačkou náprsní tašku k hrudi. Julius tentokrát neuspěl a rychle zmizel. Bedřich všechno oznámil policii a popsal pachatele. Zjistil, že krádež peněženky nahlásilo před ním osm poškozených. Všichni popsali pachatele stejně jako on.

Past sklapla

Když policie profesionálního kapsáře Julia dostihla, všichni poškození ho při fotorekognici bezpečně poznali. „Já to nebyl," hájil se vehementně odhalený zloděj. „V době těch krádeží jsem byl na Slovensku u své nemocné matky, ta po dvou týdnech zemřela a já zařizoval pohřeb."

Policie prověřila jeho tvrzení a obhajoba se zhroutila jako domeček z karet. Juliova matka zemřela půl roku před první kapesní krádeží. Šestkrát trestaného kapesního zloděje Julia odvádí eskorta od soudu do vězení na tři a půl roku. Podává odvolání, které však krajský soud nedávno zamítl.

Zpracoval Arnošt Herman