Zaměstnanci i bývalí šéfové ústecké městské společnosti Metropolnet se v úterý sešli na Střekově. Před zdejším okresním soudem totiž pokračovalo hlavní líčení v kauze bývalého ředitele a předsedy společnosti Raula Cruze.

CRUZ VINU POPÍRÁ

Podle obžaloby si měl Cruz jako výkonný ředitel sám sobě neoprávněně vyplácet odměny ve výši zhruba 283 tisíc korun. Další statisíce pak Metropolnet zaplatil za studium titulů MBA na soukromé škole představitelům firmy. Cruz svou vinu odmítá.

Před trestním tribunálem včera vypovídala například účetní a asistentka ředitele. „Dělala jsem veškerou administrativu a podklady pro účetnictví. Vedení to po mně kontrolovalo, ale asi dvě tři faktury přese mě nešly. To byly ty za školu. Odvezli je přímo účetní firmě a já je pak našla v systému,“ uvedla před soudem asistentka.

Studium si podle obžaloby nechávali platit Cruz, obchodní ředitel Michal Mohr a člen představenstva Michal Rožec, který v minulosti za ČSSD působil jako místostarosta centrálního obvodu.

„Studium mi nabídl pan Mohr s tím, že je všechno právně v pořádku, takže jsem do toho šel. Dalo mi to znalost veřejné správy. Studium jsem prodlužoval, za což jsem zaplatil, a dokončil,“ uvedl u soudu Rožec.

VŮBEC KOLEGU NEZNALI

Metropolnet za ředitelování Cruze objednal taktéž tři studie proveditelnosti o připojení městských organizací k síti Metropolnetu. Studie za více než milion korun ovšem firma nikdy nevyužila.

„Potřebovali jsme rozšířit a dodělat trasu optické sítě. Bylo tedy nutné zjistit, zda je to vůbec možné realizovat. Došlo tedy k poptávkovému řízení a pan ředitel vybral tu nejlevnější variantu,“ hájil Cruze Mohr.

Cruz podle obžaloby taktéž zaměstnal neúspěšného kandidáta za ČSSD Miloslava Bečváře, který v Metropolnetu údajně rok působil jako obchodní zástupce. Část zaměstnanců ho ovšem vůbec neznala. „Ve firmě nebyl, vůbec jsem o něm nevěděla,” řekla asistentka.

Sám Bečvář, který pobíral 31 tisíc hrubého, se bránil. „Neměli pro mě kancelář a má práce spočívala hlavně v terénu. Setkal jsem se se stovkami zákazníků. Veškeré informace jsem dával do šanonů, které jsem následně odevzdával panu Cruzovi,“ vypověděl Bečvář.

Rozsudek by měl padnout 10. dubna. Celková škoda je podle žalobce přes dva miliony korun. Za porušení povinností při správě cizího majetku hrozí Cruzovi až pět let vězení.