Ten případ je sice už docela starý a zdál se být již i uzavřený. Justice se ale nespravedlivým procesem s Vladislavou Marschallovou asi jen tak zabývat nepřestane. Kauzu údajného podvodu už na jaře rozpletl ústecký okresní soud. Ten exporadkyni Jana Schillera, hejtmana za ANO, zprostil obžaloby z toho, že neodváděla práci, za kterou ji krajská síť nemocnic platila od listopadu 2020 do března 2021, kdy bylo těsně po krajských volbách a v Česku řádil covid. Práce se týkala mimo jiné pomoci se zřizováním očkovacích center a Marschallové měsíčně vynesla přes 100 tisíc.

Politicky třaskavou kauzu vyvolalo trestní oznámení manažera Jindřicha Zetka, který po změně vedení kraje v té době krátce působil jako šéf představenstva Krajské zdravotní. Ten potom zopakoval i jako svědek na hlavním líčení u soudu v Ústí to, co řekl policii: že k vyplácení vysokých odměn docházelo bez jeho vědomí a že práce neodpovídala jejich výši. Jiní svědci ale vypověděli, že jednak Zetek vysoké odměny Marschallové sám stanovil, jednak exporadkyně svěřenou práci vykonávala. Senát se k této verzi nakonec přiklonil. Po zprošťujícím verdiktu okresního soudu letošního 28. března si sice žaloba nechala čas na případné odvolání, nakonec se ale okresní státní zastupitelství neodvolalo. Věc je tak už od konce června sice pravomocně u konce, justice ale s případem ještě zcela neskončila.

Vladislava Marschallová u okresního soudu v Ústí nad Labem
Ostře sledovaná kauza má překvapivý výsledek. Marschallovou zprostili viny

Ze záznamů na veřejné justiční databázi infoSoud je totiž zřejmé, že spis k případu v uplynulých týdnech posílali z okresního soudu na krajské státní zastupitelství (KSZ). „Z pokynu nadřízeného státního zastupitelství bude v dané věci vykonán dohled nad postupem Okresního státního zastupitelství v Ústí nad Labem,“ ozřejmila důvod vyžádání spisu Andrea Janáková, vedoucí oddělení dohledu a přezkumu KSZ. Jak vyplývá ze sdělení advokáta Marschallové, exporadkyně chce také po státu odškodnění za nezákonné stíhání. „Žádost na náhradu škody vůči státu jsem podal,“ potvrdil Petr Vališ s tím, že požadovanou částku nebude do doby možnosti mimosoudního vyřešení komentovat.

Postoj obhájce na posledním líčení také naznačoval, že je ve hře ještě Marschallové protikrok vůči strůjci kauzy, která jí po dobu dvou let značně zkomplikovala rodinný i pracovní život. Vališ sice trestní oznámení na Zetka kvůli křivému obvinění ani civilní žalobu dosud nepodal. Z jeho slov ale vyplývá, že není vyloučeno, že k tomu ještě dojde.

Nepřehlédněte: Ústí chce vytlačit narkomany z centra. Napomůžou kamery i prořezání zeleně

Zdroj: Deník/Janni Vorlíček