„V uplynulých dnech se zaměřili ústečtí celníci nejen na průběžnou kontrolu přepravy tabáku a cigaret, a na možnou přepravu drog. Zaměřili se též na problém nelegální migrace," uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu.

Jedná se o širší strategii v rámci bezpečnostních opatření, kdy dochází ke zvýšenému monitorování pohraničí a dopravních tras využívaných migranty.

„Tentokrát celníci nesoustředili pozornost na silniční přepravu, ale na železnici. Naši příslušníci měli vytipováno několik mezinárodních spojů, v nich zkontrolovali cestující, ale také duté prostory železničních vagonů. Nelegální zboží ani běžence zatím neodhalili.

Kontroly pokračují

Pohyb migrantů je nahodilý. Další kontroly proto mohou přinést nejedno překvapení," dodal Nejedlý. Kontroly vlaků představují též preventivní charakter. Zesilují signál vůči nelegálním migrantům: vlakem nikam nedojedete.

Převaděči zaměřující se na lukrativní převoz nelegálních migrantů údajně využívají stále více automobilovou dopravu. Podobně je možné movitější migranty dopravit do Německa v připravených kamionech. Doba kamionů plných migrantů prý teprve přijde, varují pesimisté mezi policisty.