Muži neulehčilo, že podle obžaloby napadal ženy už dřív. Ani že předtím dodával drogy několika lidem nebo že řídil bez papírů. Petra Hrzánová, která si při zběsilém útoku na ženu do „trojky“ přisadila, dostala tři roky s podmíněným odkladem na pět let. Všichni se vzdali práva na odvolání, rozsudek je tak pravomocný.

Těžko pochopitelný incident nejspíš podpořilo množství vypitého alkoholu i požitých drog. Došlo k němu mezi 22. a 24. hodinou posledního dne roku 2019. Vankó bil poškozenou nejen pěstmi a nejen ji kopal. V krabici zajištěných důkazů byly i použitý plastový meč a metr dlouhá trubka. A také maska čerta. Tu měl muž nejspíš na sobě, když podle svědeckých výpovědí poškozenou násilím zavlekl z balkónu za ruku do obýváku s výkřikem, že není pouhý čert, ale rovnou ďábel.

Jeho následujícímu výprasku ženě Hrzánová nečinně nepřihlížela. „Slovně ji vulgárně napadala, podávala předměty, které užíval k útoku a o které ji požádal, poskytovala mu na jeho pokyny nápoje v průběhu útoku,“ popsal státní zástupce Vladimír Jan s tím, že spolupachatelka napadenou i sama udeřila několika ranami rukou a trubky. Pak oba dva pohmožděnou a zkrávácenou ženu nechali ležet v bytě několik dní, a to i s oboustrannými sériovými zlomeninami žeber.

Pachatelé incidentu litují 

Ani jeden z pachatelů v hlavním líčení nemlžil a oba dva se káli. „Absolutně toho skutku lituju. Cítím se za něj zodpovědný,“ zopakoval ještě před úterním rozsudkem Vankó. „Lituju situace, toho, co se stalo,“ přidala se i na svobodě stíhaná Hrzánová.

Předseda senátu Martin Parolek ocenil zejména sebereflexi hlavního pachatele i jeho jisté gentlemanství, když se hrnul do zaplacení celé, zhruba stotisícové škody, která za léčení poškozené vznikla pojišťovně. Podle rozhodnutí soudu ale čtvrtinu z vyměřené částky uhradí spolupachatelka.

Státní zástupce trochu slevil z původní obžaloby, když v závěrečné řeči navrhl upustit od jednoho z bodů, od neposkytnutí pomoci. S tím se senát ztotožnil. „Jste-li uznáni vinní ze spáchání úmyslného ublížení na zdraví, nemůžete být zároveň hnaní k odpovědnosti za to, že jste následně neposkytli pomoc,“ uznal Parolek.

Soudce také zavrhl, že by poškozená při útoku podstoupila mučivé útrapy, byť musel být značně bolestivý. Právo má podobné slovo pro excesy typu sypání soli do řezných ran nebo zavěšení ostnatého drátu kolem krku.