Zlepšuje se i situace na soudech, které mají po dlouhých letech tabulkově plné stavy.
ZA NÁHLÝ VZESTUP KRIMINALITY MOHLA AMNESTIE
Obdobně jako v celé České republice ubývá i v Ústeckém kraji trestných činů. Výjimkou byl rok 2013, kdy v porovnání s rokem předchozím počet deliktů stoupl asi o 2500.
Policie odhaduje, že za náhlým vzestupem stála amnestie a velké množství propuštěných recidivistů. Krajská policejní správa se více zaměřila na drogovou trestnou činnost a zřídila i speciální oddělení.
Toxi tým působí v Ústeckém kraji od konce roku 2014 a má 56 policistů. Za loňský rok odhalil 34 laboratoří na výrobu drog, 31 pěstíren, zajistil přes 73 kilogramů marihuany a kilogramy pervitinu.
V kraji se odehrály i výjimečné kriminální případy. V listopadu 2013 byl u svého domu zastřelen Roman Houska, vlivný člen ČSSD a partner bývalé hejtmanky Jany Vaňhové. Po čtyřech měsících policie zadržela bývalého vojáka Michala Krnáče. I když byli Houskovi blízcí přesvědčeni, že si Krnáče někdo najal, vyšetřování nic takového neprokázalo. Krnáč byl pravomocně odsouzen ke 13 letům vězení.
PŘÍPAD ZDRAVOTNÍ SESTRY KONČÍ U VRCHNÍHO SOUDU
V létě 2014 začala policie vyšetřovat případ bývalé zdravotní sestry Věry Marešové z Rumburku. Nejprve ji obvinila z vraždy starší pacientky. Na podzim obvinění rozšířila o dalších pět skutků. Podle žalobce Marešová zabíjela pacienty jednotky intenzivní péče draslíkem, aby si usnadnila práci. Ústecký krajský soud ji letos obžaloby zprostil. Rozsudek není pravomocný, případem se bude v červenci zabývat Vrchní soud v Praze.
Postupně v kraji zrychluje práce soudů, které patřily v nejpomalejším v Česku. V několika vlnách nastoupili především na okresní soudy nově jmenovaní soudci. Podle mluvčí krajského soudu v Ústí nad Labem Marcely Trejbalové je dnes v kraji 391 soudců, tedy tabulkově plný stav. "To je oproti minulým letům opravdu zásadní pokrok, který má velmi pozitivní vliv na snižování počtu rozpracovaných soudních případů," řekla Trejbalová.
Naopak ani po víc než deseti letech plánů a slibů nemají soudci krajského soudu a státní zástupci odpovídající podmínky k práci. O stavbě justičního areálu pro ústecký soud i státní zastupitelství se mluví od roku 2002.
JUSTIČNÍ PALÁC EXISTUJE ZATÍM JEN NA PAPÍŘE
Současná budova potřebám soudu nevyhovuje, navíc byla opakovaně zaplavena při povodních. Na základní kámen neexistujícího paláce v říjnu 2013 poklepal prezident Miloš Zeman společně s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (ČSSD). Tehdy se náklady na stavbu odhadovaly na 850 milionů korun. Termín dokončení byl odhadován na rok 2018.
Před několika týdny přišlo ministerstvo spravedlnosti s novým termínem. Stavba by mohla začít v roce 2019 a dokončena by měla být o dva roky později. Náklady resort odhaduje na dvojnásobek, 1,7 miliardy korun. O chybějící 1,4 miliardy požádá vládu. Projekt výstavby je ve stadiu přípravy.
"Existuje pouze projektová dokumentace pro stavební povolení. Zpracování realizační projektové dokumentace bude zadáno až po zajištění financování celé akce," uvedla už dříve mluvčí ministerstva spravedlnosti Kristína Labohá.