O obou loupežným útocích rozhodoval v rámci odvolání ústecký odvolací krajský soud. Ten nepotěšil Marka Vejvodu (1987) a Nikolu Gulášovou (1986) z Chomutova, ani Michala Eleše (1984) ze Spořic. Odvolací soud je poslal do vězení.

Loupež a zlodějiny

Všichni tři 19. února 2012 v Chomutově poblíž městského divadla napadli dva mladíky, nakonec je kopali do hlavy a do celého těla. Jednomu přepadenému ukradli mobilní telefon a 200 korun, druhému též mobil a 100 korun. Také ukořistili doklady a klíče.

Potom se Vejvoda ještě 25. března loňského roku pokusil vniknout do jirkovské polikliniky.

Chtěl ještě s neznámým komplicem vypáčit dveře, aby se dostal do areálu záchranné služby, ale byl vyrušen a musel vzít nohy na ramena. Přesto způsobil škodu za 9 tisíc korun.

Eleš loni ve dvě hodiny ráno 4. května v Březenecké ulici přepadl zezadu barmanku v herně a doufal, že mu s nožem pod krkem dá velké peníze. Ženu zranil a z baru přitom odešel s pouhými osmi stovkami.

Měsíc předtím se předvedl také 14. dubna o jedenácté hodině večerní v Březenecké ulici v jiném baru. Rozbil skleněným půllitrem z ulice sklo baru, a způsobil tak škodu za bezmála 10 tisíc korun.

Vejvoda byl díky prezidentské amnestii poslán do vězení jenom na tři a půl roku, Gulášová byla odsouzena na dva roky za mříže a Eleš jde do vězení na šest let. Také musí zaplatit prokazatelné škody, které způsobili.

Historie zla

V Chomutově je sice Vejvoda znám jako mladý muž několikrát již odsouzený pro krádeže, ale amnestie prezidenta Václava Klause z něho udělala náhle netrestaného člověka. Přesto byl v lednu 2013 opět odsouzen a ústeckým odvolacím soudem nakonec poslán do vězení pro surový loupežný útok na více osobách.

Gulášová sice ještě nebyla trestána, ale šla do vězení, protože se podílela na fyzickém napadení dvou mladíků. Několik svědků před soudem potvrdilo, že vyvolala konflikt. Proti ní svědčil i městský bezpečnostní kamerový systém. Zachytil Gulášovou, jak pokračovala v útocích na jednoho z ležících mladíků, když její kumpáni již s útoky ustali.

Před okresním soudem nevypovídala, ale během vyšetřování se při policejním výslechu dušovala, že do nikoho nekopala.

Eleše poslal okresní soud do vězení a krajský soud to potvrdil, protože má na svědomí z poslední doby dvě loupeže. A na ty se nevztahuje amnestie prezidenta, která jinak také z Eleše udělala začátkem ledna přes noc netrestaného občana.

Loni v Ústeckém kraji policie vyšetřovala celkem 427 loupežných útoků. Letos od začátku roku bylo zatím spácháno na 150 loupeží. Je to o něco málo méně než loni za stejné období.