Například na ústeckém sídlišti Severní Terasa proběhla akce zaměřená na pobyt bezdomovců, kteří přenocují na veřejných prostranstvích a zanechávají na místě značný nepořádek.

Vykázáni z brlohů

Strážníci, společně s pracovníky městského úřadu na Severní Terase, objevili tři provizorní „ležení". Z brlohů byli bezdomovci strážníky vykázáni a potom místa vyčistili pracovníci úřadu.

„Při pochůzkách se na tato místa po celém městě strážníci vracejí, aby se sem lidé bez domova nevraceli a neobtěžovali okolí," uvedl Jan Novotný z ústecké městské policie. Starostka městského obvodu Severní Terasy Renata Zrníková k tomu dodala:

„Naši občané si zaslouží žít v čistém a bezpečném prostředí a nesmějí se bát chodit se svými dětmi kolem míst, kde se dívají v mnoha případech na opilé bezdomovce a pohozené injekční stříkačky. Náš sociální systém a odborně vyškolení pracovníci dokáží takovým lidem pomoci."

Pomoci lze, ale…

Podle Novotného lze bezdomovcům, kteří se ocitli v nouzi, pomoci. Ale téměř neřešitelná je pomoc těm, kteří svým chováním jsou doslova nepřizpůsobiví. Podobné problémy mají strážníci např. v Děčíně, kde největší problém mají s tzv. známými firmami. S

cénář zásahů strážníků je stále stejný: například pracovnice jedné děčínské banky oznámila strážníkům, že v objektu se nachází bezdomovec. Hlídka na místě našla dobře známého osmašedesátiletého muže. Strážníci jej (opět, jako z jiných míst) vykázali.

V jiném případě oznámili zaměstnanci jednoho děčínského obchodního domu, že nějací bezdomovci u vchodu žebrají, pijí alkohol a obtěžují kolemjdoucí.

Hlídka strážníků na místě našla dva muže (31 a 28). Za pití alkoholu na veřejnosti a za veřejné pohoršení jim strážníci uložili blokovou pokutu a z místa je vykázali.