Městská firma se stará o městský informační systém. Další trestní oznámení v souvislosti s Metropolnetem se připravují. Škodu představenstvo odhaduje na pět milionů korun.

Série trestních oznámení

První podané trestní oznámení se týká období od začátku loňského roku do zhruba poloviny roku 2014. Pochybnosti jsou o hospodaření Metropolnetu a o způsobu vypisování veřejných zakázek a výběrových řízení.

„Bude to série trestních oznámení, které nám postupně připravuje právník," řekl místopředseda představenstva a zastupitel Radim Bzura (TOP 09). V prvním případě společnost odhaduje vzniklou škodu na 1,6 milionu korun.

Podle Bzury mělo jít o studii proveditelnosti pokládky optických kabelů. Mnohem větší studie se přitom dělaly už několik let předtím.

„Jednalo se z našeho pohledu o fiktivní vyvádění prostředků společnosti ve prospěch firmy, která neměla na toto živnostenské oprávnění a nevznikla pro společnost Metropolnet žádná přidaná přidaná hodnota. Žádná služba nebyla poskytnuta," tvrdí.

Počká na výsledky vyšetřování

Pokud se prokáže, že firmě vznikla škoda, bude ji město podle Bzury vymáhat zpět. „Společnost jsme převzali v prosinci, seznámili jsme se s doklady a měli jsme v řadě ohledů určitá podezření. Ta jsou natolik závažná, že jsme museli podat trestní oznámení," řekl.

Raul Cruz, který funkci předsedy představenstva a výkonného ředitele Metropolnetu musel opustit v prosinci, tvrdí, že se jedná jen o pokračování politického boje. „Pan Bzura už podal trestních oznámení několik. Zatím se nic neprokázalo, takže předpokládám, že se ani teď nic neprokáže. Počkáme na výsledky vyšetřování," řekl Raul Cruz.

Vedením společnosti je nyní pověřen Petr Kučera. „Doporučili jsme radě vypsat výběrové řízení na ředitele, kterým by se měl stát člověk, jenž má zkušenosti s evropskými projekty," uvedl Bzura.

Město založilo akciovou společnost v roce 2001, o rok později zahájila činnost jako správce informačních technologií. Později se uvažovalo i o jejím prodeji.

Koalice ANO a hnutí PRO! Ústí už vyměnila šéfy muzea a zoologické zahrady.