Jedna z nejmodernějších výrob v Ústí nad Labem stojí. Společnost Kratolia v areálu bývalé Setuzy na Střekově podle informací Deníku již několik týdnů nevyrábí metylester řepkového oleje, který se používá jako biologická složka u nafty.

Nemá čas na média

Vše souvisí s údajnými daňovými úniky, které vyšetřuje policie spolu s celníky.

O tom, co se přesně ve společnosti děje, nechce její vedení mluvit. „Řeším mnoho jiných věcí, nemám prostor zabývat se médii. Děkuji za pochopení," uvedl ředitel společnosti Kratolia Radovan Macek, když se ho redakce zeptala na podrobnosti.

Podle zaměstnance společnosti, která působí v areálu bývalé Setuzy, ale tato firma nevyrábí. „Provoz stojí již několik týdnů," potvrdil.

Zásah Kobry

Na konci února do společnosti vtrhli členové Kobry, což je útvar policie, celníků a finanční správy, který se zabývá odkrýváním významných daňových úniků. Zatím žádné oficiální informace nevydali.

Podle některých médií je firma podezřelá z daňových úniků ve výši až stovek milionů korun.

Ačkoli V Kratolii oficiálně nefiguruje, je společnost spojovaná s podnikatelem Tomášem Pitrem. Ten totiž má soudně zakázáno působit v podnikání kvůli svému odsouzení.

Pitr v minulosti vlastnil celou Setuzu. Kratolii prý vedou jeho blízcí spolupracovníci.

Pomoc Babišovi

Problémy Kratolie nepřímo nahrávají společnosti Preol, která patří do skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Ta je po odstavení výroby v Ústí nad Labem jediným producentem metylesteru v Česku. Podíl biologické složky se navíc má v Česku zvýšit.

Na Ústecku působí i další společnost zabývající se výrobou biopaliv. Tentokrát lihu, který je přidávaný do benzínu.

Trmický lihovar je již několik let mimo provoz, hlavně kvůli problémům se zápachem. Jeho současný vlastník připravil rozsáhlou rekonstrukci, která prý veškerý zápach odstraní.