VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi kriminálníky je pětina žen, mafiánských manažerek přibývá

Ústecký kraj - U ústeckého krajského soudu nebyla Gabriela Balogová (1985) z Roudnice nad Labem spokojená. Trestní senát zamítl její odvolání proti rozsudku mosteckého okresního soudu.

23.10.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/Michal Doležal

Patří mezi 2 800 žen, které byly v České republice loni stíhány policií za trestný čin a později i odsouzeny. Za krádež a maření výkonu úředního rozhodnutí skončila letos Gabriela Balogová definitivně ve vězení.

Tomu se vyhýbala už od loňska, kdy v bytě jednoho muže v Mostě ukradla šperky a hodinky.

NECHTĚLA ZA MŘÍŽE

Psal se rok 2015. U litoměřického okresního soudu byla Balogová v dubnu odsouzena pro krádež. Tehdy ještě dostala podmínečný trest. Jenže v prosinci byla kvůli krádežím odsouzena znovu a soud už ji poslal na jeden rok do vězení s dozorem.

Za mříže se jí ale nechtělo. Podařilo se jí získat malý odklad nástupu trestu. Ale ani potom nenastoupila. Prý proto, že na tom byla psychicky špatně, byla po potratu a brala drogy.

MÍSTO SEXU KRADLA

K soudu se žena dostala poprvé za krádež šperků a hodinek v jednom mosteckém bytě. Z Roudnice nad Labem si ji sem přivezl sexuchtivý mladý muž. S Balogovou se seznámil na internetové seznamce. Nakonec se dohodli, že mu žena za peníze poskytne sex.

Když šli v domě jeho rodičů do koupelny, při svlékání vypadly ženě z kapsy kalhot šperky, náušnice a prstýnek, který v bytě ukradla. Muž tyto cennosti zachránil, ale nevěděl o tom, že Balogová vzala více věcí.

Odvezl ji zpátky do Roudnice, ale musel se tam ještě jednou vrátit, když zjistil, že z bytu zmizely také hodinky. Balogová slíbila, že mu je vrátí. Ale za peníze. Muž souhlasil. Když přijížděl do Roudnice, uviděl však policejní auto. Zastavil, řekl policistům, co se stalo, a ti si pro Balogovou dojeli domů.

Když se z dovolené vrátili rodiče mladého muže zpět do rodinného domu v Mostě, jeho matka zjistila, že jí zmizely některé šperky. Balogové se toho totiž podařilo ukrást víc a svůj lup se mezitím snažila prodat v jedné roudnické zastavárně. Její pracovnice ale šperky z opatrnosti nevykoupily.

Proto se Balogová nemohla divit, když ji mostecký okresní soud poslal na 8 měsíců do vězení.

STÁLE STEJNÝ VZOREC CHOVÁNÍ

„Od letošního ledna do konce srpna bylo v Ústeckém kraji ze všech stíhaných osob jenom 18 procent žen, ale v Libereckém kraji je procento daleko vyšší. Tam je to téměř třetina. Celorepublikový poměr je zhruba 16 procent žen mezi stíhanými osobami," uvedl ústecký psycholog a soudní znalec Josef Kovářík.

Statistiky podle něj ukazují, že krádeže při sexu jsou poměrně vzácné. Letos do konce srpna byly policii v Ústeckém kraji oznámeny pouze dvě krádeže při pohlavním styku. 

Samotné krádeže v bytech jsou ovšem častější. V Ústeckém kraji jich policisté vyšetřovali 250, v Libereckém kraji se zabývali 125 případy. „Při krádežích v bytech byly mezi identifikovanými zloději v obou krajích z jedné čtvrtiny ženy," upozornil Kovářík.

Kriminalisté se shodují s psychology, že ženy se dopouštějí násilí většinou pod vlivem silných emocí. Větší sklony k němu přitom mají především ženy s nižší inteligencí a psychopatickými rysy, což je hlavní předpoklad také pro mužskou část delikventů.

Pokud jsou ženy vyšetřovány nebo odsouzeny pro násilí či krádeže a vloupání, vyšší zastoupení mezi nimi mají ženy psychicky nezralé, drogově závislé, se zkušeností s prostitucí, ale také s bezdomovectvím.

Do této rizikové skupiny patří i Gabriela Balogová z Roudnice nad Labem.

Na některých ženách se podepsalo také týrání a pohlavní zneužívání. Řada z nich prošla výchovnými ústavy a řídí se vlastními pravidly, v nichž slušnost a dodržování norem nemají místo.

Z praxe je zřejmé, že násilí uvnitř věznice se dopouštějí nejvíce ženy závislé na drogách, lécích či alkoholu. A především mladší ženy, které jsou ve vězení poprvé či podruhé.

MAFIÁNSKÁ EMANCIPACE

V širší veřejnosti není prakticky nic známo o ženách v mafiánských organizacích. Obecně víme, že v rámci zločineckých skupin provádějí ženy drobné a kapesní krádeže. Také působí mezi kriminálními pěšáky jako běžní kurýři drog nebo prostitutky.

Podle protimafiánského policejního specialisty, který si nepřál být jmenován, ve skupinách organizovaného zločinu na území České republiky podíl žen od roku 2000 vzrostl z 11 až na 20 procent. A poroste i nadále.

Odborník také zdůraznil, že ženy jsou schopny zastávat všechny funkce v organizaci jako muži.

Často jsou využívány dalšími osobami v pozadí. V posledních letech ženy častěji působí i jako střední management. Do jejich kompetence patří například vedení účetnictví a fakturace, vedení evidence, obchodní dohled, zajištění pronájmu vozidel či zajištění ubytování pachatelům pocházejícím z ciziny. Ženy podávají daňová přiznání a provádějí výběry hotovostí z účtů.

Také zajišťují nábor takzvaných bílých koní. Problém pro ně není ani obstarat falešné doklady.

Ústecký soud potvrdil rozsudek z Německa a poslal vražedkyni na doživotí Jedním z nejznámějších případů odsouzení žen za vraždu v novodobých českých dějinách je na severu Čech případ Miroslavy Kukačkové (nar. 1927). V dubnu 1998 ji německý soud poslal do vězení na doživotí. Žena nechala zavraždit svého německého manžela Otto Kukačku z Aldersbachu. Podle obžaloby si Kukačková koncem roku 1996 najala spolu se svým synem a jeho družkou za 2 000 marek dva muže, aby Kukačku zabili. Vraždou chtěli získat jeho majetek. Vrazi podle obžaloby v lednu 1997 v přítomnosti Kukačkové jejího manžela uškrtili. Za organizování vraždy ženu odsoudili v Německu, později si ale požádala, aby si mohla trest odpykat v České republice. Krajský soud v Ústí nad Labem potvrdil doživotní rozsudek v červenci 2000. Žena byla předána do českého vězení. Zemřela v roce 2008.

Autor: František Roček

23.10.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) CNC specialista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Předlická č.p. 452/24, Předlice, Ústí nad Labem., Co tě u nás čeká za práci, " Budeš mít na starost obsluhu nejmodernějších strojů a obráběcích center s různým zaměřením. , " Na tobě bude nastavování a obsluha strojů včetně drobné údržby. , " Součástí práce je kontrola kvality jednotlivých kusů. , " Tvá práce jedním z nejdůležitějších prvků - na kvalitním zpracování materiálu závisí zbytek výrobního procesu. , Jaké znalosti a dovednosti od tebe očekáváme, " Pracoval si ve strojírenské výrobě více jak jeden rok, " Máš základní zkušenost nebo povědomí o obsluze CNC strojů, " Orientuješ se ve výkresové dokumentaci, Co ti můžeme nabídnout, " Zázemí známé finské společnosti s rodinným prostředím, " Příjemnou pracovní atmosféru, přátelský kolektiv a fajn šéfa, " Možnost seberealizace a profesního růstu - i operátor se může stát vedoucím pracovníkem, " Individuální finanční ohodnocení + bonusový systém, " Stravenky v hodnotě 90 Kč, " Příspěvek na penzijní připojištění, " Kurzy angličtiny zdarma, " 5 týdnů dovolené, " Unišeky v hodnotě 2000Kč, " Zvýšený příplatek za přesčas 40%, " Multisport karta, " Každý týden ti doneseme kousek ovoce, " Očkování proti chřipce, " Možnost účastnit se sportovních turnajů, " Místo výkonu práce: Ústí nad Labem, Kontakt:, V případě zájmu zašlete životopis nebo kontaktujte: , František Hladík, email: Frantisek.hladik@kone.com., tel.: 725502245. Pracoviště: Kone industrial - koncern s.r.o., Předlická, č.p. 452, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: František Hladík, +420 725 502 245.

Právo - Právo Právník 22 500 Kč

Podnikoví právníci Právník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Masarykova č.p. 19/275, Bukov, Ústí nad Labem., Náplň práce:, - samostatné vedení správních řízení na 1. stupni v oblasti národního a evropského potravinového práva a spotřebitelského práva,, - agenda veřejných zakázek a smluvního práva,, - práce na PC (Word, Excel, ASPI, internet),, - práce s judikaturou národních soudů, Nabízíme:, 5 týdnů dovolené za kalendářní rok,, - zdravotní volno (sick days),, - pružná pracovní doba,, - příspěvek na stravování formou stravenek,, - osobní příplatek po zapracování,, - příspěvek z FKSP,, - služební telefon a notebook,, - prostor pro další vzdělávání a odborný růst, , Podrobnější informace o daném místě a podmínky přihlášení se do výběrového řízení najdete zde: http://www.szpi.gov.cz/clanek/szpi-inspektorat-v-usti-nad-labem-prijme-pravnika-pravnicku-69643.aspx, Kontakt: od 08:00 do 15:00 hod. telefonicky si sjednat osobní schůzku. Pracoviště: Státní zemědělská a potravinářská inspekce - provozovna ul, Masarykova, č.p. 19, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Petra Volavková, +420 542 426 656.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 23 000 Kč

Inženýři projektanti inženýrských děl PROJEKTANTKA/PROJEKTANT MOSTŮ A INŽENÝRSKÝCH KONSTRUKCÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčínská č.p. 717/21, Střekov, Ústí nad Labem., NÁPLŇ PRÁCE - uplatnění znalostí a dovedností, " koncepční návrhy mostních a inženýrských staveb a konstrukcí, " statické výpočty, " projednání dokumentace se správci, s úřady, " další nutné související práce při projekční činnosti, POŽADUJEME - znalosti, schopnosti a dovednosti, " VŠ, SŠ vzdělání - zaměření na mostní a inženýrské konstrukce případně statika, " znalost výpočetních a CAD systémů, " zájem o obor stavitelství a chuť rozšiřovat své znalosti, " samostatnost i schopnost práce v týmu, " flexibilitu, komunikativnost a aktivní přístup, " řidičský průkaz skupiny B - výhodou, " jazyky: AJ, NJ, RU,... - výhodou, NABÍZÍME - benefity a motivace, " zázemí stabilní společnosti, " příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, " osobní přístup a podporu kolegů, " zajímavou, odpovědnou a pestrou práci, " profesní růst a podporu rozvoje osobnosti, " školení a vzdělávání v rámci interního systému rozšiřování vědomostí, " odměňování v závislosti na vlastním nasazení, " širokou nabídku zaměstnaneckých benefitů (stravenky, sport, kultura, jubilea, aj.), Kontakt: zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Valbek spol. s r. o. - ústí n. l., Děčínská, č.p. 717, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Kateřina Jiroušová, +420 487 070 467.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 18 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: čerpací stanice Benzina, Přístavní 808/6, Ústí nad Labem. , Náplň práce: obsluha čerpací stanice, doplňování zboží, práce na pokladně. , Požadujeme: vyučení (v jakémkoliv oboru), pracovitost. , Nabízíme: mzdu 18 000,- Kč., vhodné i pro absolventa, nástup ihned., Kontakt: na e-mail.. Pracoviště: Lukáš jón - 02: čerpací stanice benzina, Přístavní, č.p. 808, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Lukáš Jón, +420 736 220 060.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání Silver Bowl mezi Vysočina Gladiators (v bílém) a Ústí nad Labem Blades
15

Zkušenosti nám pomohly mezi elitu, cení si trenér Rosenbaum historický úspěch

Sochařské sympozium v Řehlovicích 2018.
11

FOTO: Sochaři si Řehlovicích užili dva týdny skvělé atmosféry

Klavíristé z Neštěmic se v Padově ukázali v tom nejlepším světle

Neštěmice, Padova - ZUŠ Neštěmice i spolek Giovanni Virtuosi Musicali vyslaly na evropské soutěže talenty: desetiletého Vladimíra Kuželku a Romana Friče (18).

Zákrok musí být rázný, ale není to tak, že by strážníci někoho zmlátili

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Už 27 let slouží Pavel Jindra u ústecké městské policie. Od samotných začátků ji pomáhal budovat. Dnes pracuje u skupiny operačního zásahu. Čelí možnosti, že stráví dva roky ve vězení za zneužití pravomoci úřední osoby a napadení.

FOTO: Do Prackovic se vrátila škola pro policejní psy. Jediná svého druhu u nás

Ústecký kraj - Stanice odchová až 120 policejních psů ročně. Pro celou republiku.

Sklapla past. Strace z hypermarketu hrozí tři roky vězení

Trmice - Trmičtí policisté ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření 47leté ženě z trestného činu krádeže. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT