Patří mezi 2 800 žen, které byly v České republice loni stíhány policií za trestný čin a později i odsouzeny. Za krádež a maření výkonu úředního rozhodnutí skončila letos Gabriela Balogová definitivně ve vězení.

Tomu se vyhýbala už od loňska, kdy v bytě jednoho muže v Mostě ukradla šperky a hodinky.

NECHTĚLA ZA MŘÍŽE

Psal se rok 2015. U litoměřického okresního soudu byla Balogová v dubnu odsouzena pro krádež. Tehdy ještě dostala podmínečný trest. Jenže v prosinci byla kvůli krádežím odsouzena znovu a soud už ji poslal na jeden rok do vězení s dozorem.

Za mříže se jí ale nechtělo. Podařilo se jí získat malý odklad nástupu trestu. Ale ani potom nenastoupila. Prý proto, že na tom byla psychicky špatně, byla po potratu a brala drogy.

MÍSTO SEXU KRADLA

K soudu se žena dostala poprvé za krádež šperků a hodinek v jednom mosteckém bytě. Z Roudnice nad Labem si ji sem přivezl sexuchtivý mladý muž. S Balogovou se seznámil na internetové seznamce. Nakonec se dohodli, že mu žena za peníze poskytne sex.

Když šli v domě jeho rodičů do koupelny, při svlékání vypadly ženě z kapsy kalhot šperky, náušnice a prstýnek, který v bytě ukradla. Muž tyto cennosti zachránil, ale nevěděl o tom, že Balogová vzala více věcí.

Odvezl ji zpátky do Roudnice, ale musel se tam ještě jednou vrátit, když zjistil, že z bytu zmizely také hodinky. Balogová slíbila, že mu je vrátí. Ale za peníze. Muž souhlasil. Když přijížděl do Roudnice, uviděl však policejní auto. Zastavil, řekl policistům, co se stalo, a ti si pro Balogovou dojeli domů.

Když se z dovolené vrátili rodiče mladého muže zpět do rodinného domu v Mostě, jeho matka zjistila, že jí zmizely některé šperky. Balogové se toho totiž podařilo ukrást víc a svůj lup se mezitím snažila prodat v jedné roudnické zastavárně. Její pracovnice ale šperky z opatrnosti nevykoupily.

Proto se Balogová nemohla divit, když ji mostecký okresní soud poslal na 8 měsíců do vězení.

STÁLE STEJNÝ VZOREC CHOVÁNÍ

„Od letošního ledna do konce srpna bylo v Ústeckém kraji ze všech stíhaných osob jenom 18 procent žen, ale v Libereckém kraji je procento daleko vyšší. Tam je to téměř třetina. Celorepublikový poměr je zhruba 16 procent žen mezi stíhanými osobami," uvedl ústecký psycholog a soudní znalec Josef Kovářík.

Statistiky podle něj ukazují, že krádeže při sexu jsou poměrně vzácné. Letos do konce srpna byly policii v Ústeckém kraji oznámeny pouze dvě krádeže při pohlavním styku. 

Samotné krádeže v bytech jsou ovšem častější. V Ústeckém kraji jich policisté vyšetřovali 250, v Libereckém kraji se zabývali 125 případy. „Při krádežích v bytech byly mezi identifikovanými zloději v obou krajích z jedné čtvrtiny ženy," upozornil Kovářík.

Kriminalisté se shodují s psychology, že ženy se dopouštějí násilí většinou pod vlivem silných emocí. Větší sklony k němu přitom mají především ženy s nižší inteligencí a psychopatickými rysy, což je hlavní předpoklad také pro mužskou část delikventů.

Pokud jsou ženy vyšetřovány nebo odsouzeny pro násilí či krádeže a vloupání, vyšší zastoupení mezi nimi mají ženy psychicky nezralé, drogově závislé, se zkušeností s prostitucí, ale také s bezdomovectvím.

Do této rizikové skupiny patří i Gabriela Balogová z Roudnice nad Labem.

Na některých ženách se podepsalo také týrání a pohlavní zneužívání. Řada z nich prošla výchovnými ústavy a řídí se vlastními pravidly, v nichž slušnost a dodržování norem nemají místo.

Z praxe je zřejmé, že násilí uvnitř věznice se dopouštějí nejvíce ženy závislé na drogách, lécích či alkoholu. A především mladší ženy, které jsou ve vězení poprvé či podruhé.

MAFIÁNSKÁ EMANCIPACE

V širší veřejnosti není prakticky nic známo o ženách v mafiánských organizacích. Obecně víme, že v rámci zločineckých skupin provádějí ženy drobné a kapesní krádeže. Také působí mezi kriminálními pěšáky jako běžní kurýři drog nebo prostitutky.

Podle protimafiánského policejního specialisty, který si nepřál být jmenován, ve skupinách organizovaného zločinu na území České republiky podíl žen od roku 2000 vzrostl z 11 až na 20 procent. A poroste i nadále.

Odborník také zdůraznil, že ženy jsou schopny zastávat všechny funkce v organizaci jako muži.

Často jsou využívány dalšími osobami v pozadí. V posledních letech ženy častěji působí i jako střední management. Do jejich kompetence patří například vedení účetnictví a fakturace, vedení evidence, obchodní dohled, zajištění pronájmu vozidel či zajištění ubytování pachatelům pocházejícím z ciziny. Ženy podávají daňová přiznání a provádějí výběry hotovostí z účtů.

Také zajišťují nábor takzvaných bílých koní. Problém pro ně není ani obstarat falešné doklady.

Ústecký soud potvrdil rozsudek z Německa a poslal vražedkyni na doživotí Jedním z nejznámějších případů odsouzení žen za vraždu v novodobých českých dějinách je na severu Čech případ Miroslavy Kukačkové (nar. 1927). V dubnu 1998 ji německý soud poslal do vězení na doživotí. Žena nechala zavraždit svého německého manžela Otto Kukačku z Aldersbachu. Podle obžaloby si Kukačková koncem roku 1996 najala spolu se svým synem a jeho družkou za 2 000 marek dva muže, aby Kukačku zabili. Vraždou chtěli získat jeho majetek. Vrazi podle obžaloby v lednu 1997 v přítomnosti Kukačkové jejího manžela uškrtili. Za organizování vraždy ženu odsoudili v Německu, později si ale požádala, aby si mohla trest odpykat v České republice. Krajský soud v Ústí nad Labem potvrdil doživotní rozsudek v červenci 2000. Žena byla předána do českého vězení. Zemřela v roce 2008.