Státní zástupce přednesl u trestního senátu ústeckého krajského soudu obžalobu na Jiřího Tábora (1987), trvale bytem Měcholupy, ale v současnosti ubytovaného ve Vazební věznici Litoměřice.

Je mu kladeno za vinu, že kolem 19 hodiny 12. srpna 2013 v Lubenci společně s dosud neznámými spolupachateli vnikli přes vstupní branku na oplocený pozemek domu.

Zde obžalovaný pohrozil seniorovi (1937) násilím, pokud jim nevydá peníze. Starý muž před nimi ustupoval do předsíně a potom do kuchyně. Zde ho podle obžaloby Tábor povalil na zem a v útoku pokračoval kopáním a údery pánvičkou do hlavy.

Bude obžalovaný odsouzen popáté?Obviněný Jiří Tábor byl v minulosti čtyřikrát soudně trestán. Naposledy byl odsouzen lounským okresním soudem v červenci 2011 k podmíněnému trestu odnětí svobody. Když přišel 1. leden 2013, byl tehdejším prezidentem republiky Václavem Klausem amnestován. Pokud bude Táborovi prokázána vina, bude potrestán soudem popáté, a nebude to podmínečné odsouzení.

Způsobil seniorovi řadu ran na hlavě. Kvůli tomu byl muž hospitalizován na chirurgickém oddělení nemocnice v Mostě. Bohužel, 27. srpna 2013 v 19.45 hod. senior v důsledku zánětu plic a pokročilého kornatění tepen zemřel. Úmrtí zbitého muže nebylo způsobeno bezprostředním následkem utrpěných zranění. Jisté ale je, že loupežný útok ovlivnil zdraví starého muže.

Loupežný útok zanechal na seniorovi tyto hrozné stopy: vpáčenou zlomeninu klenby lební v temenní krajině, pohmoždění mozku, zlomeninu nosních kůstek, zlomeninu lícní kosti vpravo, pohmoždění obličeje a krku a vícečetné rány obličeje.

Obžalovaný Tábor spáchal loupež a dopustil se porušování domovní svobody. Pokud soud uzná Tábora vinným, hrozilo by mu až 12 let vězení.

Obžalovaný tvrdil při vyšetřování loupeže, že seniorovi pomáhal sekat trávu, nic více. U soudu řekl na začátku procesu na otázku, zda bude vypovídat, jediné slovo: „Ne."

Pohled záchranářů

Když zdravotní záchranná služba z Podbořan přijela 12. 8. 2013 na výzvu dispečinku k seniorovi do Lubence, na místě stáli tři mladí lidé, senior seděl na zápraží domu na židli, hlavu měl od krve a byl zakrvácený.

Řidič odsunul branku, aby se mohli dostat dovnitř. Senior byl viditelně zraněn na horní části hlavy, měl několik tržně zhmožděných ran a další poranění v obličeji.

Záchranářům řekl, že jej napadli dva cikáni, uvnitř domu ho měl jeden kopat do hlavy a říkat, že chce peníze. Po ošetření naložili muže do sanitky. Přijeli policisté a ptali se, co se stalo.

Rány, které poškozený utrpěl, mohly být staré půl hodiny, krev na hlavě nebyla zaschlá, v obličeji zaschlá byla.

Přišla k němu parta

Po několika dnech policistům v nemocnici senior řekl podle obžaloby: „Zmlátili ho nějací cikáni, nějaká parta, mezi nimi byly i holky. Parta měla přijít ve směru od rybníka, všichni, nebo část z nich, přelezli plot nebo vrátka, a jeden z cikánů ho vzal nějakou flaškou po hlavě a dožadoval se peněz.

Snažil se utéct do domu, oni měli jít za ním, mlátili ho a kopali do hlavy a pořád chtěli peníze, ale on jim žádné nedal. Útočníci pak utekli stejnou cestou, směrem k rybníku. Dále uvedl, že jednoho z cikánů zná podle vidění z Podbořan, poté uvedl, že by to mohl být někdo z Libyně, z okruhu kamarádů holky, co za ním docházela, říkal, že za ním docházel místní bezdomovec B. a nějaká K…"

Kriminalisté v akci

Po loupeži se dali do práce kriminalisté. Porovnáním otisků pachových stop s odebranými pachovými vzorky byla zjištěna shoda pachového vzorku Jiřího Tábora. Porovnáním profilů DNA z předložené stopy z otěru hrdla fragmentu lahve byl stanoven neúplný (16 polymorfismů ze 17) profil DNA.