V televizních detektivkách často vidíte zločince vypínajícího zdravotnické přístroje, na které je napojen těžce zraněný člověk. Ten pak zemře. K podobné scéně loni skutečně došlo v ústecké nemocnici. Naštěstí s dobrým koncem.

38letý Slovák František R. bydlící v Předlicích přišel loni 22. dubna za svým bratrancem do ústecké Masarykovy nemocnice. Muž tu ležel po vážné automobilové nehodě a nebyl schopný pohybu. Měl mimo jiné zraněnou páteř.

Slovák svému příbuznému na lůžku vypnul tlačítko dávkovače infuze a také uzavřel ventil infuze. Ta společně s umělou ventilací udržovala základní životní funkce zraněného. Muž potom nemocniční pokoj rychle opustil.

Sňatkový podvodník Jaroslav Doležal stojí před senátem krajského soudu v Ústí nad Labem.
FOTO: Sňatkový podvodník napálil 32 žen, obral je o 18 milionů

Od té chvíle se zdravotní stav ležícího muže začal prudce zhoršovat. Ukončením přívodu infuze nastal rychlý pokles krevního tlaku a snížení srdeční frekvence.

„Proto došlo ke snížení průtoku okysličené krve do životně důležitých orgánů, zejména do mozku. Smrt se blížila s rychlým nástupem poruchy vědomí,“ uvedl k případu státní zástupce Vladimír Jan.

„Muži hrozila zástava krevního oběhu se smrtelným poškozením mozku. Nedošlo k tomu jenom díky včasnému zásahu zdravotnického personálu. Zdravotníci obnovili přívod infuze. Tím došlo k rychlé obnově životních funkcí,“ doplnil státní zástupce.

Muž, který vypnutím přístrojů odsoudil svého bratrance k smrti, měl stanout v pondělí 19. února před ústeckým krajským soudem. Hrozilo mu nejméně 12 let vězení.

Ilustrační foto.
Neposílala svou dceru do školy. Může dostat až pět let vězení

„Obviněný se dopustil pokusu zvlášť závažného zločinu vraždy,“ přiblížil státní zástupce Vladimír Jan.

Proces s dotyčným ovšem nezačal. „Zahájení soudního jednání je odloženo až na květen, protože se nepodařilo obviněnému doručit obžalobu,“ uvedla mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.

MUŽ ZMIZEL

Policie obviněného muže vyšetřovala na svobodě. Když zjistil, že ho očekávají nemalé potíže, zmizel. Mohl utéci domů na Slovensko, protože je z Prešova.

František R. už dříve potvrdil, že na návštěvě svého příbuzného ve špitálu skutečně byl. Pokus o vraždu, kterou mu klade žalobce za vinu, ovšem odmítl.

NEJASNÝ MOTIV

„Tohle jsem neudělal. Když jsem tam byl, začal kolabovat. Špatně se mu dýchalo, z pusy mu šla pěna,“ popsal obviněný. Dodal, že z místnosti odešel a nepřivolal pomoc, protože se bál, aby ho zdravotníci neoznačili za viníka.

Není jasné, proč obviněný ohrozil život svého bratrance. Podle dostupných informací je myšlení obviněného lehce mentálně retardované.

Hypoteticky nelze vyloučit zcela infantilní hru s monitory a světýlky, jak je dotyčný znal z hraní výherních automatů. Tímto problémem se budou zabývat soudní znalci, až bude zahájen proces.

Vrah z Doubice u děčínského soudu.
Kriminální sever se zlepšuje, policie vloni objasnila všech 10 vražd